Magánalapítvány, családi alapítvány, vagyonkezelő alapítvány létrehozása
A magánalapítvány egyben tartja és védelmezi az üzletemberek, illetve a családjuk által birtokolt vagyont a következő generációk számára. Egy vagyonkezelő pedig segíthet áthidalni az átadás okozta bonyodalmakat. De mi a különbség magánalapítvány, családi alapítvány és vagyonkezelő alapítvány között? A legfontosabb tudnivalók egy helyen.
Magánalapítvány, családi alapítvány, vagyonkezelő alapítvány közötti jogi különbségek
A három típusú alapítvány különböző célokat szolgál, és egyes országokban eltérő jogi szabályozások vonatkoznak rájuk, ugyanakkor vannak olyan helyszínek, ahol a magánalapítvány mindent magában foglal és nem tesznek különbséget egyes válfajai között. A fő különbségek a következők:
- A magánalapítványokat eredetileg magánszemélyek hozhatják létre, jótékony vagy magáncéllal, amely lehet akár üzleti vagy családi jellegű.
- A családi alapítvány a magánalapítvány egyik típusa, amelyet kifejezetten a család örökségének, vagyonának megőrzésének céljából és a generációs vagyontranszfer elősegítése érdekében, de jótékony tevékenységek támogatására is alkalmaznak.
- A vagyonkezelő alapítványok lehetnek közcélúak, de a magánalapítvány egy másik típusa is lehet. A legtöbb alapítvány nem végezhet aktív gazdasági tevékenységet, éppen ezért találták ki a vagyonkezelő alapítványt, amelynek lehet a kifejezett célja a vagyon kezelése és gyarapítása. Ugyanakkor itt sem kizárt, hogy ez a tevékenység egy család érdekeit szolgálja, és ily módon nem csak a vagyon kezelését, hanem egyúttal a generációs örökösödések és nehézségeik áthidalását is segíti.
Bármelyik alapítványi formáról is legyen szó, általában nagyobb vagyoni háttérrel rendelkező társaságok, üzleti körök és családok alkalmazzák őket.
A magánalapítvány fogalma
A magánalapítvány az alapító okiratban meghatározott tartós cél folyamatos megvalósítására létrehozott jogi személy. Régebben ez a tartós cél csak tartós közérdekű cél lehetett, azonban napjainkban számos országban már bármilyen tartós magáncél elérése érdekében lehet létrehozni ilyen alapítványt.
A magánalapítvány célja
A magánalapítvány egyben tartja és védelmezi az alapító által birtokolt vagyont a magáncélok megvalósítása érdekében. Az alapítók gondolhatnak családtagjaik értékeire vagy a vállalkozásuk hosszú távú működésének a fenntartására, de egyszerűen azért is létrehozhatnak magánalapítványt, hogy visszavonulásuk után biztosítva legyen vagyonuk megfelelő kezelése, és persze a megélhetésük is.
Jelentős vagyonok kialakulása esetén joggal merül fel a vagyon tulajdonosában, hogy miképpen konzerválható a vagyon a későbbi generációk számára. A fejlett tőkepiacú országok is számos példát nyújtanak arra, hogy hozzá nem értő kezekben jelentős vagyon is miképpen válhat semmivé. Így azt is biztosítani tudják, hogy egy váratlan halálesetkor a vagyon kezelésére még nem teljesen felkészült, vagy megfelelő élettapasztalattal nem rendelkező, esetleg az alapító számára elfogadhatatlan életmódot folytató örökösök idő előtt ne élhessék fel az egész vagyont.
A magánalapítvány előnyei
A magánalapítvány hatékonyan kezeli a piacgazdaságban felmerülő összetettebb befektetési portfóliók átadásának kérdését is, illetve fontos kiemelni, hogy a vagyon kivonható a generációs körforgásból, vagyis ez által az örökösödési adók és illetékek is megtakaríthatóak.
A célok elérése érdekében az alapítvány részletes alapszabályával sokkal összetettebben és rugalmasabban lehet rendelkezni a vagyon sorsáról, mint ahogy azt egy végrendelettel tehetnék. A magánalapítvány alapítója akár több generációra vonatkozóan pontosan meghatározhatja, hogy ki és milyen feltételek mellett lesz jogosult a vagyonra, vagy annak egy részére illetve juttatásra a vagyon által generált jövedelemből. A vagyon számára az alapítványi forma biztonságot nyújt, hiszen a kifizetések, támogatások feltétel- és biztosítéki rendszere szabadon alakítható. A magánalapítvány kuratóriuma kezeli a vagyont, és odafigyel arra, hogy betartsák az alapszabályt és az alapító rendelkezéseit.
A családi alapítvány célja
A családi alapítvány célja a vagyon megőrzése és hasznosítása elsősorban családon belüli célok megvalósítására. Ez lehet oktatás, kultúra, sport, karitatív, vagy valamilyen egyéb meghatározott tevékenység támogatása is. A családi alapítvány örökösödési célokat is szolgálhat, átadva a következő generációknak a vagyont és a családi értékeket.
A családi alapítvány előnyei
Előnyei közé tartozik a generációk közötti vagyonmegőrzés biztonsága, az adómentesség, a családi értékek megőrzése. A családi alapítvány létrehozása mindig alapos tervezést igényel, hiszen a jogi háttér és a vagyon szerkezete mellett figyelemmel kell lenni a családi viszonyokra is.
A vagyonkezelő alapítvány célja
A vagyonkezelő alapítvány egy jogi személy, ahol az alapító a teljes vagyonát, vagy annak egy részét átruházza egy újonnan létrejövő alapítványra, amelynek a feladata, hogy a vagyon aktív vagyonkezelés révén gyarapítsa és ennek érdekében üzleti, főként befektetési tevékenységet végezzen.
A vagyonkezelő alapítvány előnyei
Az alapító a vagyonátadást követően már nem tulajdonosa az átadott vagyonelemeknek, a kedvezményezett pedig még nem válik tulajdonossá egészen a vagyonkiadásig. A vagyon így biztonságban lesz. Az alapítványnak nincsen tulajdonosa, tehát nem kell attól tartani, hogy egy váratlan haláleset vagy egy hitelezői igény miatt veszélybe kerül a vagyon.
Tehát ez a szabályozás lehetővé teszi azt is, hogy az alapító vagy a kedvezményezett esetleges fizetésképtelensége esetén se nyerjenek kielégítést a hitelezői a kezelt vagyonból. Mivel az alapítványnak nincsen tulajdonosa, ezért az alapító és a kedvezményezett házastársa, élettársa, személyes hitelezői nem támaszthatnak igényt a kezelt vagyonra, valamint halál esetén nem tartozhat az alapító és a kedvezményezett hagyatékába sem.
Ezek a rendelkezések alapozzák meg a kezelt vagyon legmagasabb szintű védelmét, a kedvezményezett leendő vagyonának biztonságát. A gazdasági életben ez az alapítványok elterjedésének egyik fő mozgatója, hiszen sokakat visszatartana a bizalmi vagyonkezeléstől annak a lehetősége, hogy az alapító vagy a kedvezményezett csődje által a kezelt vagyon is elveszik. Mindezt még vonzóbbá teszi, hogy a vagyonkezelő alapítvány esetében nincs akadálya annak, hogy fennállása alatt üzleti manőverekben is részt vegyen.
Alapítvány létrehozása
Az alapítványok létrehozását hazánkban számos jogszabály és rendelet szabályozza. Ezeket nem feltétlenül egyszerű magánszemélyként követni. Amennyiben magánalapítvány, családi alapítvány vagy vagyonkezelő alapítvány létrehozásán gondolkozik, vegye fel velünk a kapcsolatot. A teljes alapítási folyamatban segítséget tudunk nyújtani, ráadásul össze tudjuk hasonlítani a magyar megoldásokat a legkorszerűbb nemzetközi vagyonvédelmi technikákkal. Emelett személyre szabott ajánlattal biztosítjuk, hogy a legtöbbet tudja kihozni a rendelkezésre álló lehetőségekből.