A generációváltás kihívásai a családi vállalkozások életében
A generációváltás kérdése minden sikeres családi vállalkozás életében felmerül. Magyarországon a rendszerváltást követő időszakban rengeteg kis- és középvállalkozás (KKV) jött létre, így ez a téma még égetőbb. Ma ugyanis a generációváltás idejét éljük. A kérdés már csak az, hogy az utódok szeretnék-e továbbvinni az üzletet, vagy inkább a kevésbé vonzó értékesítésben, vagyis a cég eladásában kell gondolkodni a tulajdonosoknak. Ami biztos: nagy a generációs szakadék, amit nehéz áthidalni még a legjobban működő családok és üzletek esetében is.
A generációváltás jelentése
A generációváltás a családi vállalkozások életében az utódlást jelenti, vagyis azt, hogy a vezetést és a tulajdont át kell adni a következő generációnak. Történhet ez nyugdíjba vonulás miatt, de sajnálatos esetben az alapító halála is indokolhatja. Jobb azonban mindent előre elrendezni. Előbb-utóbb minden véget ér – kivéve akkor, ha a vállalkozás az utókorban tovább él!
Családi vállalkozások Magyarországon: a rendszerváltó nemzedék és az új generáció
Az 1990-es rendszerváltás óta Magyarországon jelentős számban alakultak ki kis- és középvállalkozások (KKV-k), így vállalkozó nemzet lettünk. Ezek több mint három évtizede sikeresen működnek a piacon, azonban mostanra elérkezett a generációváltás ideje. Ez viszont nem egyszerű folyamat, és gyakran problémát okoz a vállalkozások számára.
Alapesetben a legtöbb hazai vállalkozás vezetője a szíve mélyén azt szeretné, ha a családban maradna az üzlet, és a gyerekek állnának a cég élére. Ha viszont a másik oldalról nincs meg erre az akarat, el kell gondolkodni egyéb opciókon is. De az is lehet, hogy más okok miatt nem megy az átvétel, például a generációs konfliktusok, egymás meg nem értése miatt. Talán nem is véletlenül. Ha nagyon szigorúan és tényszerűen nézzük, a 90-es vállalkozói hullám óta átléptünk az új évezredbe. A 21. század pedig a modernitás, az innovációk és változások kora.
Generációs szakadékok
Az összhang hiányának egyik oka a korábbi és a jelenlegi generációk közötti különbség. Míg régebben a cégvezetők sokszor egy-egy területen mély szakmai tudással rendelkeztek, ma már a modern üzleti világban szélesebb perspektívára, innovatív megoldásokra van szükség. A különböző generációk eltérő értékrenddel és szakmai ismeretekkel rendelkeznek, ami nehezíti az összhang kialakítását. A mai fiatalok például nagyobb hangsúlyt fektetnek a marketingre és az új ötletekre, amíg az idősebb generáció a stabilitásban, biztonságban hisz.
A különböző típusú generációk a családi vállalkozásoknál is meghatározó szerepet játszanak. 2023-ban a legtöbb családi vállalkozást a
- Baby-boomerek (1946-1964 között születettek) és az
- X-generáció (1965-1979) tagjai alkotják, míg az utódok közül az
- Y-generáció (1980-1994) és a
- Z-generáció (1995-2009) tagjai kerülnek ki.
A generációk közötti különbségek, például a technológiai hozzáállás, az értékrend és az eltérő elvárások, jelentős kihívásokat jelentenek a generációváltás során. Az átadás sikerességének kulcsa az összhang és az érdeklődés megléte az átadó és az utódok között.
A generációváltás Magyarországon számos családi vállalkozást érint, de csupán minden harmadiknak sikerül sikeresen átadni az irányítást. Az utódlás nehézségeit különböző tényezők okozhatják, mint az utód érdektelensége más karrier iránt, a szakmai hozzá nem értés vagy az átadó félelme a változástól. Az egyetértés hiánya és az emocionális kötődés további kihívásokat jelenthet. A siker kulcsa az, hogy mindkét fél azonos célokat tűzzön ki maga elé, különben más megoldásokat kell keresni, mint például az üzlet eladása vagy külső felek bevonása.
A generációváltás hatásai
Az előző bekezdésekben körbejártuk a generációváltás jelentőségét és a különböző korosztályok közötti kihívásokat. Fontos azonban kiemelni, hogy a generációváltás nem csupán egy vállalkozás életében lényeges, hanem az egész gazdaságra is hatással van. A magyar gazdaság szempontjából a családi vállalkozások kulcsfontosságú szereplők, hiszen ezek a vállalkozások jelentős részét teszik ki a hazai gazdaságnak. Az új generációk bekapcsolódása a vállalkozások életébe új lendületet és friss gondolkodásmódot hozhat, ami elősegítheti a cégek fejlődését és a piaci versenyképesség növelését.
Hasznos tippek és tanácsok a sikeres generációváltáshoz
A generációváltás sikeres lebonyolításának egyik fontos eleme az időben történő és megfelelő előkészület. A tulajdonosoknak előre kell gondolkodni, és megfelelő stratégiát kidolgozni az átadásra. Az időben megkezdett párbeszéd az összes érintett fél között lehetővé teszi a generációs szakadék áthidalását és a konszenzus kialakítását a közös célokról. A hiteles kommunikáció és az érdekek összehangolása kulcsfontosságú a sikeres generációváltás érdekében.
Az előző generáció tapasztalatainak és tudásának átadása a következő generációnak szintén kiemelten fontos. Az alapítók tapasztalata és értékrendje értékes tudást és tanulságokat rejt magában, amelyek segítenek az új vezetőknek az üzlet fenntartásában és fejlesztésében.
Végül, de nem utolsósorban, a generációváltás folyamatában a családi kötelékek és az érzelmi tényezők is fontos szerepet játszanak. Az átadó és az utódok közötti bizalom és tisztelet kulcsfontosságú a sikeres átmenet szempontjából. Az érzelmi szálak megtartása segít abban, hogy az átadó nyugodtan hagyja hátra a vállalkozást, míg az utódok magabiztosan és elkötelezetten vezetik azt tovább.
A generációváltás tehát komplex folyamat, ami kihívásokat és lehetőségeket is magában rejt. Az időben történő felkészülés, a megfelelő szakértői segítség igénybevétele, az érdekek összehangolása, valamint az érzelmi szálak megtartása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a hazai családi vállalkozások továbbra is sikeresen és hosszú távon működjenek a gazdasági élet motorjaként.
Generációváltással kapcsolatos jogi tudnivalók
A generációváltás két fő módja tehát az utódlás vagy az értékesítés. A családon belüli utódlás esetén a vállalkozás az utódokra száll, akik a vezetést és a tulajdont öröklik. Az értékesítés esetén pedig a cég eladásra kerül más vállalkozásnak vagy érdeklődőnek.
A családon belüli átadás során az előd (vállalkozó) szerepe kulcsfontosságú, de gyakran a nyugdíjazás vagy a változásoktól való félelem miatt késleltetik az átadási folyamatot. Az átadás hiánya és a tervezés hiánya komoly kihívásokat jelent a generációváltás során. A kisvállalkozások gyakran nem helyeznek elég hangsúlyt a tervezésre, és ez hozzájárulhat a generációváltás sikertelenségéhez. Emellett az is problémát okozhat, ha a vezetők nem mennek nyugdíjba, és a vállalkozás terhe váratlanul a családra hárul a vezető halála esetén.
Családon belüli cégutódlás
A családon belüli utódlás esetén alapvető, hogy a következő generáció megfelelően felkészüljön a vezetésre és a vállalkozás működtetésére. Az alapító tulajdonosnak időben át kell adnia a vezetői feladatokat és szerepet kell vállalnia az utódlás folyamatában.
A vállalkozás külső félnek való eladása, értékesítése
Az értékesítés során pedig leginkább az a fontos, hogy a vállalkozás értéke és hitelessége megmaradjon. Az értékesítés folyamatában jogi és gazdasági szakértők segítsége nélkül nem érdemes lépni. Amellett, hogy fontos szerepet játszik a vállalatértékelés, az sem mindegy, hogy a vállalkozó mennyire bízik a céget átvevő személyben, személyekben, mennyire egyeznek a jövőképek. A pénz ugyanis nem minden. Akár vagyonról van szó, akár másról, a fő akkor is a bizalom.
Bizalmi vagyonkezelés vagy alapítvány: adja át cégét és annak értékét biztos körülmények között!
A bizalmi vagyonkezelés intézménye és a családi alapítvány egyre népszerűbb a generációváltás során. Bizalmi vagyonkezelés angol eredetű jogintézmény a 2013-as új polgári törvénykönyv révén jelent meg Magyarországon, és a családi vagyon hosszú távú fenntartásában segít. Nagyon hasonló megoldást nyújt a családi alapítvány, de ennek gyökerei a kontinentális Európába nyúlnak vissza.
Az bizalmi vagyonkezelő lehet családtag, de akár egy saját tulajdonban lévő jogi személy is vagy éppen egy független, ellenőrzött, felügyelt, üzletszerűen működő vagyonkezelő. A vagyonkezelők a kedvezményezettek érdekeit képviselik, és kötelesek a vagyont megóvni, kiemelt titoktartás mellett. A családi vagyon így egyben maradhat, és hosszú távon biztosítottak a családtagok anyagi érdekei.
A generációváltás során a bizalmi vagyonkezelés egy összetettebb és precízebb megoldást kínál a családi vagyon egyben tartására, és segít elkerülni a hagyatéki eljárás bonyolultságát. A jó vagyonkezelő segítségével a vállalkozás fennmaradhat akár ötven éven keresztül, és megfelelő kedvezményeket adhat még az utódoknak is, akár országhatárokon túlra is.
A generációváltás nem egyszerű folyamat, de a megfelelő előkészületekkel, szakértői segítséggel és a bizalmi vagyonkezelés bevezetésével a családi vállalkozások továbbra is sikeresen működhetnek és fejlődhetnek a következő generáció irányítása alatt.
Szakértőink pontosan azért dolgoznak, hogy segítsenek áthidalni a nehéz jogi kérdéseket, és megtalálják a legjobb vagyonvédelmi megoldást – generációváltás esetén is. Az első konzultáció pedig ingyenes, így Ön is meggyőződhet róla, szeretné-e ránk bízni a vállalkozásának vagyonával kapcsolatos ügyintézést!
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!