Családi vállalkozás fogalma, előnyei és kihívásai

A családi vállalkozás olyan gazdasági szervezet, melyben a tulajdonlás, vezetés, irányítás és egyéb üzleti feladatok ellátása a családtagok felelőssége. Hazánkban több mint 130 ezer családi vállalkozás található, melyek gazdasági hozzáadott értéke hatalmas. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mi pontosan a családi vállalkozás fogalma, milyen gazdasági hatást gyakorolnak, melyek az előnyei és milyen gyakori kihívásokkal számolhat.

Mi a családi vállalkozás fogalma?

Bár elsőre triviálisnak tűnhet, mit értünk a családi vállalkozás fogalma alatt, a pontos fogalom mégsem egyértelmű. Ahogy Baros-Tóth Ágnes, a Pécsi Tudományegyetem oktatója és kutatója rámutat egy tanulmányában:

“(…) a családi tulajdonú vállalkozások egyértelmű definíciók mentén történő lehatárolása és megkülönböztetése a nem családi tulajdonú vállalkozásoktól tudományos szempontból problematikus (…)”

A pontos definíció megalkotása elsősorban azért jelent nehézséget, mert a családi vállalkozások nagyon heterogének. Megtalálható köztük a helyi piacot kiszolgáló mikrovállalkozástól kezdve, a részvénypiacon jegyzett multinacionális nagyvállalat is. A nehézségek ellenére számos tudományos és politikai szervezet törekszik a családi vállalkozások meghatározására, az Európai Unió például az alábbi definíciót használja:

“A döntéshozatali jogok többsége a céget alapító természetes személy(ek), vagy a cég alaptőkéjét megszerző természetes személy(ek), vagy házastársuk, szüleik, gyermekeik vagy közvetlen örököseik birtokában van.
A döntési jogok többsége közvetett vagy közvetlen.
A család vagy rokonság legalább egy képviselője hivatalosan részt vesz a cég irányításában.
A tőzsdén jegyzett társaság akkor felel meg a családi vállalkozás definíciójának, ha a céget (alaptőkét) alapító vagy megszerző személy, illetve családtagjai, leszármazottai az alaptőkéjük által biztosított döntési jogok legalább 25 százalékával rendelkeznek.”

Míg a Szegedi Tudományegyetem Repisky Máté által készített jegyzetében az alábbi meghatározás olvasható: “[a családi] vállalatok, amelyeknél egy család, illetve családi szövetség döntő befolyást gyakorol a vállalkozás fejlődésére”.

A fenti definíciókat összegezve kijelenthető, hogy családi vállalatok alatt olyan szervezeteket értünk, melyben a tulajdonjogok gyakorlása, vezetés, irányítás és egyéb üzleti feladatok ellátása a családtagok felelőssége.

Milyen szerepet játszanak a családi vállalkozások a gazdaságban?

A családi vállalkozások gazdasági szerepe jelentős, erről tanúskodnak az alábbi nemzetközi és hazai adatok:

  • A Family Firm Institute felmérése szerint globálisan az összes gazdasági társaság körülbelül kétharmadát, míg a tőzsdén jegyzett cégek egyharmadát teszik ki. A bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 70-90%-át, míg a munkahelyek 50-80%-át családi vállalkozások adják.
  • Hasonló eredményekre jutott a KPMG felmérése, mely szerint az Európai Unióban a családi vállalkozások több mint egy billió eurós árbevételt realizáltak és a munkalehetőségek 40-60%-át biztosították.
  • Az Európai Bizottság 2024-es adatai szerint, a családi vállalkozások az EU gazdasági társaságainak több mint 60%-át teszik ki.
  • A hazai családi vállalkozásoknak sincs oka panaszra. Egy, az Opten által publikált cikk megállapításai szerint 2023-ban több mint 2748 magyar családi vállalkozás szárnyalta túl az egymilliárd forintos árbevételt.

Melyek a családi vállalkozás előnyei?

Nem véletlen, hogy az európai gazdasági társaságok több mint 60%-a megfelel a fenti leírásnak, vagyis családi vállalkozás. Számtalan előny származhat a családi tulajdonosi és vezetői struktúrából, a következőben a legfontosabbakat mutatjuk be röviden!

Multigenerációs vagyonépítés

A családi vállalkozások lehetőséget nyújtanak a multigenerációs vagyonépítésre, vagyis arra, hogy munkánk gyümölcsét ne csupán mi, hanem utódaink is élvezhessék. A családi tulajdonban lévő gazdasági társaság segítségével jelentős és akár élethosszig tartó anyagi támogatásban részesíthetők gyermekeink és unokáink.

Kisebb fluktuáció

A fluktuáció, vagyis a munkaerő elvándorlás, jelentős kihívás elé állítja a vállalatokat. Nem csupán a rekrutálás költségeivel szükséges számolni, hanem a kiesett munkaerő miatt termelékenység csökkenéssel is. Szerencsére, a családi vállalatok esetén jelentősen nagyobb a munkaerő megtartás mértéke, amely akár üzleti előnyt is jelenhet a versenytársakkal szemben.

Emberi léptékű munkakultúra

Míg egy multivállalat esetén kisebb mértékben lehetséges a munkakörülményeket egyéni igények alapján alakítani, addig egy családi vállalkozásban általában nagyobb szabadságot élvezhetnek a munkavállalók. Ilyen lehet például a törvényi előírásoknál méltányosabb szabadság, a home office engedélyezése vagy a munkakultúra személyes igények szerinti egyéb alakítása.

Hosszútávú vízió és nagyobb elköteleződés

A családi vállalatok jellemzően az egész üzleti működést meghatározó, hosszú távú vízióval rendelkeznek. Mivel a vállalatot általában szeretnék fenntartani és átadni a generációváltás során, így az átlagot meghaladó hosszú távú tervezés és elköteleződés jellemzi a családi vállalatokat.

Generációváltás: a családi vállalkozások egyik legjelentősebb kihívása

A családi vállalkozások egyik leggyakoribb és egyben legnagyobb kihívással járó eseménye a generációváltás. Ez történhet a tulajdonos nyugdíjba vonulása vagy sajnálatos elhalálozása miatt. A generációváltás esetén az alábbi három lehetőség közül választhatunk saját igényeink szerint.

Cégutódlás

Cégutódlás során a tulajdonos átadja a gazdasági társaság tulajdonosi jogait, irányítási és vezetési feladatait a következő generációnak. Ahhoz, hogy az utódlás zökkenőmentes legyen, elengedhetetlen, hogy az átadási folyamatot időben megkezdjék. Ez azonban gyakran problémás, hiszen érthető okok miatt ilyenkor elfordulhat generációs feszültség. Az utódlás folyamatát megkönnyítheti a gazdasági szakember és akár mediátor bevonása.

Cég értékesítése külső félnek

További lehetőséget jelent a cég értékesítési külső fél részére. Mivel a cégvásárlás és -eladás, nagyon komplex és sok lehetséges buktatóval rendelkező folyamat, így mindenképpen szükséges jogi és gazdasági szakembereket bevonni. Amennyiben kérdése van a cégeladás adózása, lépései vagy folyamata kapcsán, forduljon bizalommal szakértői csapatunkhoz!

A családi vállalkozás fogalma olyan gazdasági szervezet, melyben a tulajdonlás, vezetés, irányítás és egyéb üzleti feladatok ellátása a családtagok felelőssége.

Bizalmi vagyonkezelés intézménye és a családi alapítvány

A fenti megoldások mellett egyre többen választják a bizalmi vagyonkezelés és a családi alapítvány intézményeit.

Bizalmi vagyonkezelés esetén a cégtulaj (vagyonrendelő) olyan szerződést köt, meyben a cégből (és akár más forrásból) származó vagyonát részben vagy egészben átruházza bizalmi vagyonkezelőre, aki:

  • kezeli,
  • adminisztrálja,
  • gyakorolja a tulajdonosi jogokat,
  • megőrzi és gyarapítja értékét,
  • a cégtulaj által meghatározott kedvezményezettnek kiadja a magánszféra kiemelt védelme mellett.

A családi alapítvány pedig olyan magánalapítvány, melyet a cégértékesítésből és egyéb forrásból származó örökség megőrzése céljából hozható létre. Segíthet a cégtulaj akaratának érvényesítésében és a generációs vagyontranszferben.

Professzionális és diszkrét tanácsadás

Kérdése merült fel a bizalmi vagyonkezelés és a családi alapítvány kapcsán? Szakértő csapatunk készséggel áll rendelkezésére! A Crystal Worldwide Group egy nemzetközi üzleti tanácsadó cég, amely vagyonvédelmi megoldásokra szakosodott. Több mint harmincéves működésünk során szakmailag megalapozott, jogszerű adómegtakarítási, illetve vagyonvédelmi megoldásaink, valamint gyors, pontos és a legmagasabb szintű diszkréciót biztosító szolgáltatásaink révén sikerült elnyernünk ügyfeleink megbecsülését és bizalmát.

Forduljon bizalommal tanácsadóinkhoz!

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>

Vita a ciprusi-orosz adómegállapodásról

A ciprusi kormányt teljesen váratlanul érte, hogy Oroszország megszüntetné a két ország közötti kettős adóztatásról szóló megállapodást. A Reuters arról számolt be, hogy a Putyin kormánya úgy véli, hogy az…

Bővebben >>>

Viszlát 500 eurós!

A nagy címletű és nagy értékű bankjegyek nagy kockázatot jelentenek, ezért betiltaná az 500 eurós bankjegyeket és felső értékhatárt szabna a készpénzben történő kifizetések számára a holland-, a belga-, a…

Bővebben >>>

Virágzó aranyvízum biznisz

A koronavírus nem csak a mindennapjaikat, hanem az aranyvízumprogramokat is átalakította. A szupergazdagok most olyan útlevelet vásárolnának, ami vírus-szempontból biztonságos országba szól. Az utazási korlátozások enyhülésével pedig tovább pöröghet az…

Bővebben >>>