Alacsony adókulcsú államok listája 2024-ben
Az offshore kifejezés ma már aligha ismeretlen fogalom. Még akkor is, ha Magyarországon jogilag nehezen definiálható. Ennek ellenére komoly szakismeretet és sok éves iparági tapasztalatot igényel a kedvező adózási helyszínek felkutatása. Az alacsony adókulcsú államok majdnem az offshore országok és az ellenőrzött külföldi társaságok szinonimáját jelentik, de azért akadnak különbségek. A rövid távú előnyök mellett pedig nem árt tisztában lenni a hosszú távú kockázatokkal sem. Megfelelő adótervezéssel- és optimalizálással azonban jelentősen csökkenthetőek az adóterhek.
Mit értünk alacsony adókulcsú államok alatt?
Az alacsony adókulcsú államok kifejezés a személyi jövedelemadó (SZJA) törvényhez köthető. Ez a fő megkülönböztető jele a fogalomnak az offshore jelentése és az ellenőrzött külföldi társaság definíciójához képest. De mely országok sorolhatóak ebbe a kategóriába? Idetartozik egy állam abban az esetben, ha a helyszínen
- nincs társasági adó, vagy az
- 9%-nál alacsonyabb.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Magyarországon érvényes kilenc százalékos társasági adóhoz kalibrálják ezeket az államokat. Vagyis, ha nem éri el a magyar társasági adó mértékének a színvonalát a másik ország, akkor alacsony adókulcsú államnak fog minősülni a hazai jogszabályok szerint.
Kivételes eset, ha az adott állam kötött Magyarországgal kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt. Ez “felrúgja” a szabályokat, ilyenkor ugyanis akár nulla százalék is lehet a társasági adó mértéke, az adott helyszín nem minősül alacsony adókulcsú államnak.
Az alacsony adókulcsú államok előnyei
Valószínűleg mindenki számára pozitívan cseng, ha egy országban kedvező adózási viszonyok állnak fent. Ez általában azt jelenti, hogy az ottani tevékenységért kevesebbet kell a hatóságoknak fizetni, több marad a vállalkozás és közvetve a tulajdonos számláján. Sőt, rengeteg olyan külföldi állam van, ahol nem is kell tényleges tevékenységet végezni, elegendő, ha a cég hivatalosan ott van bejegyezve.
Kevés adó, nagyfokú szabadság, ez kell nekem! Ilyen egyszerű? Nem minden esetben. Az alacsony adókulcsú államokban végzett bármiféle üzleti tevékenységnek ugyanis hátulütői is lehetnek. Ezért fontos megérteni pro-kontra az összefüggéseket.
Az alacsony adókulcsú államok hátrányai
Az egyik, ha nem a legnagyobb hátrányos következmény adóügyileg és jogilag az, hogy az alacsony adókulcsú államokból szerzett bevétel
- egyéb jövedelemnek minősül.
Idetartozik a külföldi szervezettől kapott
- osztalék,
- kamat,
- jövedelem-kivonás (pl. megszüntetés esetén),
- vagy valamilyen módon részesedés a nyereségből.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ilyen államokból szerzett fenti jövedelmekre magasabb adóterhek hárulnak, mintha ugyanazt egy magyar vállalkozástól kapnánk.
Alacsony adókulcsú államokból származó jövedelem adózása Magyarországon
Az alacsony adókulcsú államokból származó bevétel, vagyis az egyéb jövedelem után Magyarországon
- 15% személyi jövedelemadó (SZJA) és
- 13% szociális hozzájárulási adó (SZOCHO)
adókötelezettség keletkezik.
Alacsony adókulcsú államok napjainkban
De akkor mely államok tartoznak az alacsony adókulcsú államok közé? Ide tartoznak alapból a klasszikus offshore országok is? Esetleg az Európai Unió és az OECD lista , amelyeket figyelembe kell vennünk? Ezeket az államokat egyébként is inkább negatív kontextusban említik meg, mivel adózási szempontból nem együttműködő országoknak minősülnek. Egyik megoldás sem helyes, ugyanis azokat az országokat kell figyelmbe venni, amelyekben a társasági adó mértéke 9% alatt van ÉS az adott állam nem kötött Magyarországgal egyezményt a kettős adóztatás elkerüléséről. Ily módon nincsenek is olyan sokan, tehát az alacsony adókulcsú országok listája a következő:
- Barbados
- Turkmenistan
- Anguilla
- Bahamas
- Bahrain
- Belize
- Bermuda
- British Virgin Islands
- Cayman Islands
- Guernsey
- Isle of Man
- Jersey
- Saint Barthelemy
- Tokelau
- Turks and Caicos Islands
- Vanuatu
- Wallis and Futuna Islands
Bízza szakértőinkre nemzetközi adóügyeit!
Ahhoz, hogy az alacsony adókulcsú államokban vagy offshore országokban és egyéb helyszíneken megérje vállalkozni, befektetni, osztalékot kivenni, érdemes megfontoltan tervezni az adóügyeket. Az adó, az üzleti és jogi világban a sztárjogászoknak, a legjobb könyvelőknek és adózseniknek sem könnyű feladat megtalálni a kiutat a labirintusból.
Csapatunk, a Crystal Worldwide kollégái kizárólag azon dolgoznak, hogy megtalálják a legjobb üzleti és adózási lehetőségeket ügyfeleiknek. A nemzetközi adózás szakembereiként közérthető formában magyarázzák el a vállalkozók és befektetők számára legnehezebben megérthető definíciókat is. Ami pedig még fontosabb: felkutatják az olyan kedvező adózási lehetőségeket és jogi kiskapukat, amelyek semmiféleképpen nem sértenek törvényt.
Mindezt ráadásul ingyen kezdik el, hiszen az első konzultáció díjtalan. Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!