Dubai áfa: mennyi az áfa az Egyesült Arab Emírségekben?

Az Egyesült Arab Emírségek nem véletlen kapta az “új-Svájc” becenevet: kedvező adókörnyezete, pezsgő gazdasága és biztos jogi környezete népszerű célponttá tette a külföldi vállalatok számára. 2018. január 1-jével került bevezetésre az általános forgalmi adó az országban, mely jelentős változásokat hozott sok gazdasági szereplőnek. Dubai áfa útmutatókban megválaszoljuk a témában felmerülő leggyakoribb kérdéseket!

Általános forgalmi adó az Egyesült Arab Emírségekben: gyakori kérdések és válaszok

Az áfa a végső fogyasztók által fizetett forgalmi adó, amely általában jelentős állami bevételt biztosít. Ahogy bevezetőnkben is írtuk, 2018-ban egy fontos adóreform történt az Egyesült Arab Emírségekben, mely során a pénzügyminisztérium mellett létrejött az ország hivatalos adóhivatala és bevezetésre került az áfa európai mintára. Főszabály szerint az áfa a helyi értékesítések és szolgáltatások után fizetendő, azonban vannak fontos kivételek. Következzenek a “dubai áfa” kapcsán felmerülő gyakori kérdések és válaszok!

1. Mely vállalatoknak szükséges regisztrálni az áfakörbe?

Azoknak az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett cégeknek szükséges belépni az áfakörbe, akiknek éves árbevétele meghaladja a 375.000 AED összeget. Fontos megjegyezni, hogy önként csatlakozhat bármely vállalat az áfakörhöz az összeghatár 50%-ától, vagyis évi 187.500 AED árbevételtől is.

2. Kizárólag akkor szükséges áfa bevallást készíteni, ha keletkezett adófizetési kötelezettség?

Nem, a vállalatok számára akkor is kötelező negyedéves áfa bevallást készíteni, ha az adott időszakban nem keletkezett adóteher. Minden esetben javasoljuk a nemzetközi adótanácsadásban jártas szakember segítségét igénybe venni a bevallás precíz, hibátlan és jogszerű kitöltéséhez.

3. Milyen áfa kulcsokkal számolhatunk? Mekkora a dubai áfa mértéke?

Az Egyesült Arab Emírségek hivatalos weboldalán az alábbi tájékoztatás olvasható:

“(…) 5 százalékos általános forgalmi adót alkalmazunk az áruk és szolgáltatások vásárlására, amelyet az ellátási lánc minden szakaszában felszámítanak, és végezetül a végső fogyasztót terheli.”

Tehát a “dubai áfa” mértéke 5%, amely a kivételektől eltekintve, minden helyi szolgáltatás és termék után megfizetésre kerül. Hogy mi esik a 0%-os áfa kulcs alá? Mutatjuk!

Az alábbi termékek és szolgáltatások 0%-os áfa kulccsal rendelkeznek:

  • Bizonyos oktatási szolgáltatások
  • Egyes egészségügyi szolgáltatások
  • Földgáz kereskedelem
  • Karitatív intézményeknek épített ingatlanok első bérbeadása/eladása
  • Közlekedési eszközök (például vonatok, hajók, repülőgépek)
  • Lakóépületek első bérbeadása/eladása (átadástól számítva 3 éven belül)
  • Mentő repülőgépek és tengeri hajók
  • Nemzetközi személyszállítás
  • Nemzetközi áruszállítás
  • Nyersolaj kereskedelem
  • Némely nemesfém befektetések
  • Termékek, szolgáltatások exportja

Az Egyesült Arab Emírségekben az ÁFA bizonyos termékek és szolgáltatások esetén 0%.

4. Mely tevékenységek minősülnek áfamentesnek?

Bizonyos tevékenységek áfamentesnek minősülnek, így nem keletkezik adófizetési kötelezettség utánuk. Ilyenek lehetnek egyes pénzügyi szolgáltatások, helyi személyszállítás, föld- és ingatlanügyletek. Fontos megjegyezni, hogy a pontos szabályozás igen összetett, így minden esetben javasoljuk tapasztalt adótanácsadó felkeresését.

5. Hogyan működik a dubai áfa-visszaigénylés?

Hasonlóan a hazai szabályzáshoz, az Egyesült Arab Emírségek adórendszere is lehetőséget teremt az áfa-visszaigénylésre. Ehhez szükséges pontosan vezetni az áfakönyvet, amely tartalmazza az üzleti tevékenység végzéséhez beszerzett termékek és felhasznált szolgáltatások után megfizetett adóterheket. Majd szükséges a visszaigénylendő összeget feltüntetni a negyedéves bevallásban. Nem szabad elfelejteni, hogy a munkáltatói költségek, személyes célokra használt autó és a szórakozásra fordított összegek után nincs lehetőség a “dubai áfa” visszaigénylésére.

6. Hogyan kerülhető el a kettős adóztatás?

A kettős adóztatás olyan helyzet, amikor egy adóalany ugyanazon jövedelem után két vagy több országban is adót fizet, amit az államok közötti egyezményekkel igyekeznek elkerülni. Szerencsére a dubai kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény Magyarországgal már 2013-ban aláírásra került és 2015. január 1-jén hatályba is lépett. Így a megállapodás szerint jogosult vállalatok mentesülnek az adóterhek kétszeres megfizetése alól.

Crystal Worldwide Group: professzionális segítség a nemzetközi adóügyekben

A Crystal Worldwide Group egy nemzetközi üzleti tanácsadó cég, amely egyebek mellett nemzetközi adótervezési és optimalizálási megoldásokra szakosodott. Több mint harminc éves működésünk során szakmailag megalapozott, jogszerű adómegtakarítási, illetve vagyonvédelmi megoldásaink, valamint gyors, pontos és a legmagasabb szintű diszkréciót biztosító szolgáltatásaink révén sikerült elnyernünk ügyfeleink megbecsülését és bizalmát. Amennyiben külföldi cégalapítását fontolgatja, dubai vízumot szerezne, dubai ingatlanbefektetés iránt érdeklődik vagy konkrét kérdése van az Egyesült Arab Emírségek adórendszere kapcsán, forduljon bizalommal szakértői csapatunkhoz!

Kapcsolatfelvétel

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>

Vita a ciprusi-orosz adómegállapodásról

A ciprusi kormányt teljesen váratlanul érte, hogy Oroszország megszüntetné a két ország közötti kettős adóztatásról szóló megállapodást. A Reuters arról számolt be, hogy a Putyin kormánya úgy véli, hogy az…

Bővebben >>>

Viszlát 500 eurós!

A nagy címletű és nagy értékű bankjegyek nagy kockázatot jelentenek, ezért betiltaná az 500 eurós bankjegyeket és felső értékhatárt szabna a készpénzben történő kifizetések számára a holland-, a belga-, a…

Bővebben >>>