Tagi kölcsön fogalma, szabályai és visszafizetése
Tagi kölcsön fogalma, szabályai és visszafizetése: gyakori kérdések és válaszok
A tagi kölcsön során a vállalkozás tulajdonosa nyújt kölcsönt a cég számára. Bár a pénzügyi művelet nem ütközik törvénybe, mégis sok esetben felkeltheti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) figyelmét és akár komolyabb vizsgálathoz is vezethet. Cikkünkben megválaszoljuk a tagi kölcsön kapcsán felmerülő gyakori kérdéseket!
Mit jelent a tagi kölcsön?
A tagi kölcsön során a gazdasági társaság vtulajdonosai vagy tagjai kölcsönt nyújtanak a megfelelő működéshez szükséges forrás biztosítása érdekében. Tehát banki- vagy más vállalkozás által nyújtott hitel helyett, a tulajdonosok vagy tagok magánvagyonukból biztosítják a szükséges pénzügyi forrást.
Tagi hitel vagy tagi kölcsön: melyik a megfelelő megnevezés?
Vajon a tagi hitel vagy tagi kölcsön a megfelelő megnevezés? A szakcikkekben gyakran találkozhatunk mindkét kifejezéssel, így érthető a bizonytalanság. A két kifejezés egymás szinonimája, így felcserélve használható.
Mi a különbség a tagi kölcsön és a tag számára nyújtott kölcsön között?
Bár a két fogalom hasonlóan hangzik, merőben mást jelentenek. Ahogy fentebb bemutattuk, a tagi kölcsön során a gazdasági szervezet tulajdonosa nyújt hitelt saját forrásból. Ezzel szemben a tag számára nyújtott kölcsön esetén a gazdasági szervezet biztosít hitelt a tagok részére.
Milyen esetekben lehet szükséges a tagi hitel?
Számos olyan legális gazdasági helyzet léphet fel, amely indokolttá teszi a tagi hitel nyújtotta forrásbevonást. Ilyen lehet például a nagy értékű beruházás miatti cash flow probléma, vagyis a cég elérhető pénzeszközei nem képesek fedezni a szükséges forrásokat.
A törvényes okok mellett a tagi kölcsön olyan vállalatok számára is szükségessé válhat, akik nagymértékű szürke vagy fekete bevétellel rendelkeznek vagy túl sok költséget számoltak el. Ez az oka annak, hogy a tagi kölcsön gyakran adóellenőrzést vonhat maga után.
Mi szerepeljen a tagi kölcsön szerződésben?
A tagi kölcsön esetén a 2013. évi V. törvény által meghatározott és szabályozott kölcsönszerződés jön létre:
“Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles.” [Forrás]
Gazdasági társaságoknál fennáll a tagi kölcsönszerződés írásos formakényszere. Fontos, hogy a szerződés rendelkezzen az alábbiakról:
- kamatfizetési kötelezettséget vagy annak hiányát,
- amennyiben fennáll kamatfizetési kötelezettség, akkor a kondíciókat,
- késedelmi kamat feltételeit és mértékét,
- kölcsön pontos összegét,
- kölcsön törlesztésének dátumát,
- kölcsönnyújtás dátumát és
- kölcsönnyújtás kondícióit.
Ahhoz, hogy a tagi kölcsön következtében létrejött követelés érvényes legyen, fontos a törvényi kötelezettségeknek megfelelő szerződés elkészítése.
“A hitel- és kölcsönszerződés továbbra is konszenzuál típusú szerződés, amely a felek akaratnyilvánításával és nem a kölcsönösszeg átadásával jön létre. A kölcsönszerződés lényeges tartalmi eleme a kölcsön összegének meghatározása. Ennek hiányában a kölcsönszerződés létrejötte nem állapítható meg (BH 1998/9. szám 443.).” [Forrás]
Hogy szűnhet meg a tagi hitel?
A tagi hitel megszűnésének leggyakrabban előforduló eseteit a következők:
- Tagi kölcsön visszafizetése: A hitelszerződés megszűnése történhet a kölcsön visszafizetésével. Ilyenkor a tulajdonos visszakapja a kölcsönt részletekben vagy akár egy összegben.
- Tagi kölcsön elengedése: A kölcsönt nyújtó tulajdonos elengedheti a követelését. Ilyenkor az egyéb bevételekkel szemben szükséges könyvelni az elengedett tagi kölcsönt, amely így értelemszerűen a tagsági adóalap része lesz.
- Pótbefizetés: A pótbefizetés a taggyűlés által elrendelhető, célja a veszteségesen gazdálkodó szervezetek pénzügyi helyzetének rendezése. A pótbefizetés nem csak pénzzel, hanem egyéb eszközökkel is teljesíthető. Így a hitelt nyújtó tulajdonos a tagi kölcsön átadásával is teljesítheti a pótbefizetést.
Több részletben is lehetséges a tagi kölcsön visszafizetése?
Igen, a tagi kölcsön visszafizetése történhet egy összegben vagy akár több részletben is. Ennek pontos részleteit a kölcsönszerződés tartalmazza, amely a tagok és a vállalat igényei szerint testreszabható.
Mennyi idő után esedékes a tagi kölcsön elévülése?
A tagi kölcsön elévülése az általános szabályok szerint 5 év, azonban ezt megszakítja, ha a kötelezett elismeri a tartozást. A 2013. évi V. törvény az alábbi módon rendelkezik a kölcsönszerződés elévüléséről.
6:22. § [Elévülés]
(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a követelések öt év alatt évülnek el.
(2) Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.
(3) Az elévülési idő megváltoztatására irányuló megállapodást írásba kell foglalni.
(4) Az elévülést kizáró megállapodás semmis. [Forrás]
Professzionális és diszkrét adótanácsadás
További megválaszolatlan kérdései maradtak a tagi hitel kapcsán? Szeretne egyedi igényeire szabott, professzionális és diszkrét adótanácsadásban részesülni? A Crystal Worldwide Group egy nemzetközi üzleti tanácsadó cég, amely egyebek mellett adótervezési és vagyonvédelmi megoldásokra szakosodott. Keresse szakértői csapatunkat bizalommal!
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!