Tagi kölcsön fogalma, szabályai és visszafizetése

Tagi kölcsön fogalma, szabályai és visszafizetése: gyakori kérdések és válaszok

A tagi kölcsön során a vállalkozás tulajdonosa nyújt kölcsönt a cég számára. Bár a pénzügyi művelet nem ütközik törvénybe, mégis sok esetben felkeltheti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) figyelmét és akár komolyabb vizsgálathoz is vezethet. Cikkünkben megválaszoljuk a tagi kölcsön kapcsán felmerülő gyakori kérdéseket!

Mit jelent a tagi kölcsön?

A tagi kölcsön során a gazdasági társaság vtulajdonosai vagy tagjai kölcsönt nyújtanak a megfelelő működéshez szükséges forrás biztosítása érdekében. Tehát banki- vagy más vállalkozás által nyújtott hitel helyett, a tulajdonosok vagy tagok magánvagyonukból biztosítják a szükséges pénzügyi forrást.

Tagi hitel vagy tagi kölcsön: melyik a megfelelő megnevezés?

Vajon a tagi hitel vagy tagi kölcsön a megfelelő megnevezés? A szakcikkekben gyakran találkozhatunk mindkét kifejezéssel, így érthető a bizonytalanság. A két kifejezés egymás szinonimája, így felcserélve használható.

Mi a különbség a tagi kölcsön és a tag számára nyújtott kölcsön között?

Bár a két fogalom hasonlóan hangzik, merőben mást jelentenek. Ahogy fentebb bemutattuk, a tagi kölcsön során a gazdasági szervezet tulajdonosa nyújt hitelt saját forrásból. Ezzel szemben a tag számára nyújtott kölcsön esetén a gazdasági szervezet biztosít hitelt a tagok részére.

Milyen esetekben lehet szükséges a tagi hitel?

Számos olyan legális gazdasági helyzet léphet fel, amely indokolttá teszi a tagi hitel nyújtotta forrásbevonást. Ilyen lehet például a nagy értékű beruházás miatti cash flow probléma, vagyis a cég elérhető pénzeszközei nem képesek fedezni a szükséges forrásokat.

A törvényes okok mellett a tagi kölcsön olyan vállalatok számára is szükségessé válhat, akik nagymértékű szürke vagy fekete bevétellel rendelkeznek vagy túl sok költséget számoltak el. Ez az oka annak, hogy a tagi kölcsön gyakran adóellenőrzést vonhat maga után.

Mi szerepeljen a tagi kölcsön szerződésben?

A tagi kölcsön esetén a 2013. évi V. törvény által meghatározott és szabályozott kölcsönszerződés jön létre:

“Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles.” [Forrás]

Gazdasági társaságoknál fennáll a tagi kölcsönszerződés írásos formakényszere. Fontos, hogy a szerződés rendelkezzen az alábbiakról:

  • kamatfizetési kötelezettséget vagy annak hiányát,
  • amennyiben fennáll kamatfizetési kötelezettség, akkor a kondíciókat,
  • késedelmi kamat feltételeit és mértékét,
  • kölcsön pontos összegét,
  • kölcsön törlesztésének dátumát,
  • kölcsönnyújtás dátumát és
  • kölcsönnyújtás kondícióit.

Ahhoz, hogy a tagi kölcsön következtében létrejött követelés érvényes legyen, fontos a törvényi kötelezettségeknek megfelelő szerződés elkészítése.

“A hitel- és kölcsönszerződés továbbra is konszenzuál típusú szerződés, amely a felek akaratnyilvánításával és nem a kölcsönösszeg átadásával jön létre. A kölcsönszerződés lényeges tartalmi eleme a kölcsön összegének meghatározása. Ennek hiányában a kölcsönszerződés létrejötte nem állapítható meg (BH 1998/9. szám 443.).” [Forrás]

Hogy szűnhet meg a tagi hitel?

A tagi hitel megszűnésének leggyakrabban előforduló eseteit a következők:

  • Tagi kölcsön visszafizetése: A hitelszerződés megszűnése történhet a kölcsön visszafizetésével. Ilyenkor a tulajdonos visszakapja a kölcsönt részletekben vagy akár egy összegben.
  • Tagi kölcsön elengedése: A kölcsönt nyújtó tulajdonos elengedheti a követelését. Ilyenkor az egyéb bevételekkel szemben szükséges könyvelni az elengedett tagi kölcsönt, amely így értelemszerűen a tagsági adóalap része lesz.
  • Pótbefizetés: A pótbefizetés a taggyűlés által elrendelhető, célja a veszteségesen gazdálkodó szervezetek pénzügyi helyzetének rendezése. A pótbefizetés nem csak pénzzel, hanem egyéb eszközökkel is teljesíthető. Így a hitelt nyújtó tulajdonos a tagi kölcsön átadásával is teljesítheti a pótbefizetést.

Több részletben is lehetséges a tagi kölcsön visszafizetése?

Igen, a tagi kölcsön visszafizetése történhet egy összegben vagy akár több részletben is. Ennek pontos részleteit a kölcsönszerződés tartalmazza, amely a tagok és a vállalat igényei szerint testreszabható.

Mennyi idő után esedékes a tagi kölcsön elévülése?

A tagi kölcsön elévülése az általános szabályok szerint 5 év, azonban ezt megszakítja, ha a kötelezett elismeri a tartozást. A 2013. évi V. törvény az alábbi módon rendelkezik a kölcsönszerződés elévüléséről.

6:22. § [Elévülés]
(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a követelések öt év alatt évülnek el.
(2) Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.
(3) Az elévülési idő megváltoztatására irányuló megállapodást írásba kell foglalni.
(4) Az elévülést kizáró megállapodás semmis. [Forrás]

A tagi hitel gyakran adóellenőrzést vonhat maga után.

Professzionális és diszkrét adótanácsadás

További megválaszolatlan kérdései maradtak a tagi hitel kapcsán? Szeretne egyedi igényeire szabott, professzionális és diszkrét adótanácsadásban részesülni? A Crystal Worldwide Group egy nemzetközi üzleti tanácsadó cég, amely egyebek mellett adótervezési és vagyonvédelmi megoldásokra szakosodott. Keresse szakértői csapatunkat bizalommal!

Kapcsolatfelvétel

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>

Vita a ciprusi-orosz adómegállapodásról

A ciprusi kormányt teljesen váratlanul érte, hogy Oroszország megszüntetné a két ország közötti kettős adóztatásról szóló megállapodást. A Reuters arról számolt be, hogy a Putyin kormánya úgy véli, hogy az…

Bővebben >>>

Viszlát 500 eurós!

A nagy címletű és nagy értékű bankjegyek nagy kockázatot jelentenek, ezért betiltaná az 500 eurós bankjegyeket és felső értékhatárt szabna a készpénzben történő kifizetések számára a holland-, a belga-, a…

Bővebben >>>