49 milliós büntetést kapott az OTP
Az OTP bank pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás megelőzésére vonatkozó gyakorlatát nem találta teljes mértékben kielégítőnek a jegybank, emiatt 49 millió forintos bírsággal sújtotta a bankot.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020. október 1-től vizsgálta az OTP Bank Nyrt. pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenységét. A vizsgálat során számos hiányosságra derült fény. Kiderült, hogy az OTP Bank több területen nem a felügyeleti elvárásoknak megfelelően végezte pénzmosás-megelőzési tevékenységét, aminek a nem megfelelő belső kontrolling volt az oka. Az MNB szerint az OTP Bank belső kontrollkörnyezete fejlesztésre szorul, mivel a felügyeleti elvárásokhoz képest a társaság nem rendelkezik hatékony másodlagos és harmadlagos védelmi funkciókkal.
Az is kiderült, hogy a pénzintézet késedelmesen jelentett be egyes pénzmosásgyanús eseteket a NAV-nak és több esetben nem teljesítette ismételt bejelentési kötelezettségét sem. Mindezeken túl a vizsgálat hiányosságokat tárt fel a bank monitoring tevékenységével kapcsolatban is. A korábban bejelentett, pénzmosási szempontból fokozottan kockázatos ügyfelek, illetve az ügyleti megbízásokat rendszeresen adó ügyfélkör esetén a szűrőrendszer helytelenül volt beállítva. Emiatt ezeket csak jelentős késéssel vizsgálták meg és tették meg a szükséges bejelentést.
Előfordult olyan is, hogy több, azonosított és kockázatosnak számító ügyfél esetében nem a feltárt kockázatokkal arányosan határozták meg a szükséges lépéseket, és nem végeztek visszamenőleges szűrést sem. Arra is volt példa, hogy a bank nem vette figyelembe az MNB által közzétett földrajzi szempontú pénzmosási kockázatokat. Az ügyfélátvilágítás területén is azonosítottak jónéhány problémát. Előfordult, hogy nem voltak naprakészek az adatok, vagy nem ellenőrizték megfelelően a pénzeszközök forrására vonatkozó információkat. Esetenként az okmánymásolatok nem álltak rendelkezésre, illetve azok minősége nem volt megfelelő.
Az MNB súlyosbító körülményként értékelte az egyes jogsértések súlyát, a biztonságos működésre gyakorolt hatást, a jogsértések gyakoriságát, tartósságát, illetve a hitelintézet piaci részesedését. Enyhítő körülménynek számított, hogy a hitelintézet több jogszabálysértés kiküszöbölése érdekében már intézkedett. A hiányosságok nem veszélyeztetik az OTP bank biztonságos működését, de a kijavításukról gondoskodniuk kell.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!