Így küzdenek a máltai cégek a pénzmosás ellen
A pénzmosás elleni küzdelem és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozása kulcsfontosságú kérdés a globális pénzügyi ökoszisztéma stabilitásának szempontjából. Ez a törekvés talán Európában a kifejezettebb, ahol számos, igen súlyos pénzmosási esetet jelentettek az elmúlt években. A pénzmosás egy olyan globális probléma, éppen ezért összehangolt megközelítést és együttműködő hozzáállást igényel a kezelése. A koronavírus sem állíthatja meg ezt a folyamatot. Máltán például egészen komolyan veszik a témát.
2018-ban az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) kiemelte azokat a területeket, ahol erősíteni kellett a pénzmosás elleni intézkedéseket, felügyeletet és szankciókat. A Moneyval, a testület, amely felügyeli, hogy tagjai megfelelnek-e a nemzetközi pénzmosás elleni normáknak is számos ajánlást fogalmazott meg.
Máltán a FIAU (Pénzügyi Hírszerzési Egység) létrehozásával sok minden megváltozott. A szervezet feladata a gyanús pénzmozgások, valamint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának gyanújáról szóló bejelentések elemzése, a rendőrséggel együttműködve. A FIAU számos pénzügyi és nem pénzügyi szolgáltató céget és szakembert felügyel és figyel, és pénzbírság és egyéb szankciók kiszabására is jogosult. A FIAU 2002-ben mindössze három tisztviselővel kezdte meg működését, ma a jelentős beruházásoknak és fejlesztéseknek köszönhetően 75 munkavállalóval büszkélkedhet. A szervezet a halad a korral, modern elemző szoftvereket és mesterséges intelligenciát is használnak a hatékony kockázatértékelési érdekében.
Mi sem mutatja jobban a FIAU-hoz hasonló felügyeleti szervek létjogosultságát, hogy tavaly már 2778 gyanús tranzakcióval kapcsolatos bejelentés érkezett be, ami 157%-os növekedést jelent 2018-hoz képest. A FIAU, bár önálló egységként funkcionál, szorosan együttműködik a hatóságokkal, úgy mint a Máltai Pénzügyi Szolgáltatási Hatóság és a Máltai Szerencsejáték Hatóság.
Ahogy az elején is említettük, a pénzügyi bűncselekmények elleni küzdelemben folytatott nemzetközi együttműködés szintén döntő jelentőséggel bír. A FIAU proaktív módon megosztja az információkat nemzetközi szervezetekkel és ezeknek az úgynevezett “spontán hírszerzési jelentések”, száma kétszeresére emelkedett 2018-ban (1548) az előző évhez képest (749). A hatóság tavaly mintegy 4 millió euró összegű bírságot szabott ki, ami közel 700-szoros növekedést jelent 2017-hez képest. 2017-ben a bírságok összege 61 145 euró volt, 2018-ban pedig 996 180.
Nem könnyű, de a jelenlegi helyzetben is folytatni kell, lehetőség szerint online módszerekkel, a pénzmosás elleni harcot. Málta, akárcsak sok más ország, márciustól májusig kvázi bezárt. A bíróságok zárva voltak, munkavállalók nagy része otthonában izolálta magát. A kormányok az emberéletek megmentésére, a fertőzési görbe ellaposítására és a negatív gazdasági hatások enyhítésére koncentráltak. Azonban a rendkívüli helyzet ellenére is folytatták a pénzmosás terjedése elleni harcukat.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!