Véget vetne a Bitcoin és a prepaid kártya használók névtelenségének az EU
Múlt hónapban az Európai Bizottság képviselője még azt mondta az Európai Parlamentben, hogy azért nem javasoltak ezidáig konkrét szabályozást a digitális fizetőeszközök
ügyében, mert egyelőre még tanulmányozzák a kérdést. Alig pár héttel később azonban már elkészült az akcióterv, amely számos ponton megváltoztatná az EU Pénzmosás Elleni
Irányelvét. A kiegészítés célja a terrorizmus elleni küzdelem, áll az Európai Unió hivatalos sajtóközleményében. Az nem szerepel az akciótervben, hogy bármely digitális valuta valódi kockázatot jelentett volna a terrorizmus elleni harcban.
A Pénzmosás Elleni Irányelv kiegészítésének legfontosabb céljai:
– Terroristák pénzügyi műveleteinek követése és megakadályozása,
– A terroristák anyagi forrásainak elapasztása, különös tekintettel a pénzgyűjtési műveleteikre.
Az akcióterv javaslatai a Pénzmosás Elleni Irányelv módosítására:
– Harmadik országokból érkező pénzmozgás fokozott ellenőrzése a pénzintézetek bevonásával.
– Az EU pénzügyi információs egységek (Financial Intelligence Unit – FIU) tevékenységi körének bővítése és az együttműködésük javítása.
– Központosított bankszámla regisztráció vagy központi adatszolgáltatási rendszer felállítása a tagállamokban.
– A virtuális fizetőeszközök terroristák általi felhasználásához kapcsolódó kockázat csökkentése, melyet a Bizottság azzal kíván elérni, hogy a virtuális fizetőeszközök valós fizetőeszközökre történő átváltásánál kötelezővé kívánja tenni az ügyfél azonosítását, így
megszüntetve ezen tranzakciók névtelenségét. – Az előre feltöltött fizetőeszközök (pl. pre-paid kártyák) terroristák általi felhasználását úgy tervezi megelőzni a Bizottság, hogy csökkentenék az azonosítási kötelezettséghez kapcsolódó összeghatárt.
A terrorizmus finanszírozásának megakadályozásra tett további, de még nem végleges javaslatok:
– Elérni az EU álláspontjának hatékonyabb képviseletét az ENSZ eszköz befagyasztási
műveleteiben. Ugyanígy elérni, hogy az ENSZ hozzáférjen az EU pénzintézetei által
biztosított adatokhoz. A Bizottság szintén mérlegeli egy külön uniós szabályozás szükségességét, amelynek segítségével önállóan is befagyaszthatna terrorizmushoz kapcsolódó eszközöket.
– A pénzmosás kriminalizálása, közös uniós szabályozás a pénzmosással kapcsolatos bűncselekmények és szankciók meghatározása.
– Készpénzfizetéshez kapcsolódó kockázatok csökkentése. Ez az intézkedés a készpénz szállítás kérdését rendezné azzal, hogy a hatályos szabályozást a postai úton vagy más, akár futárral küldött készpénzmozgásokra is terjesztené, illetve alacsonyabb összegek esetében is lehetővé tenné a hatóságoknak, hogy fellépjenek tiltott tevékenységek gyanúja esetén.
– További terrorizmus elleni fellépéshez szükséges fellépések felmérése. A Bizottság megvizsgálja, hogy szükséges-e kiépíteni egy külön uniós rendszert a terrorizmus finanszírozásának nyomonkövetésére. Ezzel többek között azon EU-n belüli pénzforgalmat vizsgálhatnák, amelyet az EU-USA közös megfigyelő rendszer
jelenleg nem ér el.
Az Európai Bizottság közleménye szerint azonnal elkezdik az akciótervben rögzített konkrét intézkedések gyakorlatba való átültetését, melyet további intézkedések fognak követni a következő hónapokban. Céljuk, hogy az összes új intézkedés 2017 végéig életbe lépjen.
A legnépszerűbb pénzküldő szolgáltatókat (mint a Western Union és a Moneygram) már rendszeresen vizsgálják a különböző, nemzetközi, pénzmosás elleni hatóságok. A feladók és címzettek személyazonosságát ugyanis elvileg igazolni kell, a szolgáltatást nyújtó alkalmazottak azonban nem kötelezhetők arra (ellentétben egy banki alkalmazottal), hogy valóban azonosítani tudják az ügylet szereplőit. A pénzküldő szolgálatok könnyített lehetőségeivel eddig azonban nem is a terroristák éltek vissza, hanem leggyakrabban szélhámosok, akik hamis online profilokat építve cserkészik be hiszékeny áldozataikat.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!