Offshore bank, felelősök nélkül?
Óriási port kavart 2018-2019-ben a legnagyobb dán bank rekordösszegű pénzmosási botránya. A kontinenseken átívelő dán bank a feltételezések szerint 9 év alatt (2007 és 2015 között) 220 milliárd dollárnyi gyanús tranzakciót bonyolított le.
A dán Danske Bank észtországi leányvállalata offshore bank módjára működött ráadásul 2012-ben például azt javasolta az ügyfeleknek, hogy vegyenek aranytömböket, mert így megőrizhetik a névtelenségüket, vagyonuk pedig hordozhatóvá válik. A botrányt hatalmas elbocsátások követték, a pénzintézet dolgozóinak 7 százalékától (1600 fő) vált meg költségcsökkentés címén.
A lefrissebb hírek szerint ejtette az ügyészség a vádakat a vezérigazgató és a nyolc másik személlyel szemben. A Reuters cikke szerint Thomas Borgennek és két másik volt felsővezetőnek nem kell felelnie a dán bank korábbi pénzmosási ügyéért. Mint ismeretes, a dán ügyészség kilenc korábbi vezető ellen emelt vádat 2019-ben a pénzmosással kapcsolatos jogszabályok megsértése miatt.
Az ügyészség januárban közölte, a kilencből hat vezető ellen nem állnak meg az offshore vádak, míg április végén a másik három vezető kapcsán is ejtették a vádakat. Ahhoz, hogy valakit magánszemélyként Dániában pénzmosásért elítéljenek, az illetőnek szándékosságot kell tanúsítania, ilyet azonban nem találtak az ügyészek, így a büntetőjogi vizsgálat most már csak a Danske Bankkal, mint intézménnyel szemben folytatódik.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!