Könnyebb lehet az adóelkerülés az Európai Unióban?
Az EU tárgyalásokat folytat Andorrával, Monacóval és San Marinóval, hogy szorosabbra fűzzék a gazdasági együttműködésüket és kapcsolatukat. Az említett három ország nem tagja az EU-nak, így a pénzmosással és adóelkerüléssel kapcsolatos szabályaik sokkal lazábbak az EU-s normáknál, ami problémákat okozhat.
Az említett országok képviselői 2015 óta folytatnak tárgyalásokat az Európai Bizottsággal arról, hogy elmélyítsék a gazdasági kapcsolataikat. Az államok célja, hogy az egységes EU-s piachoz hozzáférjenek. A Pénzügyi Felügyeletek Európai Rendszere (ESFS) elnöke arra figyelmeztetett, hogy az említett államoknak kevésbé szigorú a pénzmosásra és adóelkerülésre vonatkozó pénzügyi szabályozása, így, amennyiben az együttműködés megvalósul, a visszaélések száma megnövekedhet. (Az EFES az európai bankok, pénzpiacok, valamint a biztosítási és nyugdíjágazat felügyeletét ellátó uniós szabályozó hatóság.)
A szakemberek attól tartanak, hogy a vállalatok kihasználnák azt, hogy Andorrában, San Marinóban és Monacóban sokkal lazábbak a szabályok, és ott telepednének le, hogy „jól járjanak” az enyhébb pénzügyi normákkal. A szakértők szerint, ha a szóban forgó miniállamok vállalatai az egész unióban tevékenykedhetnek, az jelentős kockázatot jelentene. Ez a kiskapu évekkel, sőt, akár évtizedekkel vetné vissza az EU a pénzügyi rendszerek felügyeletének szigorítására irányuló erőfeszítéseit. Ráadásul a három ország közül Monaco régóta adóparadicsom hírében áll, és a világ leggazdagabbjai is oda járnak „szórakozni”.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!