Mi lesz a postafiók cégekkel?
A postafiók-cégek a valós gazdasági jelenléttel nem rendelkező társaságok, tehát pusztán a kedvezőbb adózás miatt hozzák őket létre. A globális minimumadó mellett az EU ezzel a kérdéssel is foglalkozik, hiszen az ezekhez köthető adótervezési technikákat a pénzmosás elleni harc részeképp vissza kell szorítani.
Az Európai Bizottság egy többlépcsős mechanizmust dolgozott ki a postafiók-cégek alkalmazásából eredő adóelőnyök megszüntetésére. A tervezet szerint, ha a kötelező adatszolgáltatás alapján egy társaság nem bizonyítja be, hogy valós gazdasági jelenléttel rendelkezik, adókövetkezmények és büntetések léphetnek életbe.
A legfontosabb feladat, és egyben az első lépés, az ilyen cégek felderítése. Ha ez megtörtént, akkor az adott társaságnak évente jelentést kellene tennie arról, hogy teljesíti-e a valós gazdasági tevékenységhez kapcsolódó minimum feltételeket. Ezek a feltételek a következők: rendelkezik saját vagy kizárólagosan saját használatban lévő fizikai helyiséggel, rendelkezik legalább egy aktív EU-s bankszámlával, legalább a vezető tisztségviselők egyike teljesít bizonyos követelményeket, vagy a munkavállalók többsége a társaság illetőségének országában rendelkezik adóügyi illetőséggel és megfelelő képzettséggel a társaság tevékenységének folytatásához. Az EU szigorú, hiszen, ha a fentiek közül csak egy nem teljesül, akkor a céget már valós gazdasági jelenléttel nem rendelkezőnek tekintik.
Ha egy cég nem szolgáltatja a kért adatokat, akkor a bevételeinek 5 százalékáig terjedő bírsággal sújtanák a tervezet szerint. Ha a társaságról bebizonyosodik, hogy valóban postafiók-cég, akkor feltüntetik azt, hogy a társaság nem rendelkezik valós gazdasági jelenléttel. Ez az adminisztratív lépés önmagában képes arra, hogy a társaság elessen számos kedvezménytől. További szankcióként a társaság jövedelmeire magasabb adót vethetnek ki. Ha a tervezetet elfogadják, akkor a változások 2024. január 1-től lépnének életbe, de a jelentéstételi kötelezettséget két évre visszamenőleg kell majd megtenni.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!