Lehet-e küzdeni mesterséges intelligenciával az offshore és a pénzmosás ellen? 1.
A mesterséges intelligencia (AI) már nem utópia, hanem valóság. Szinte már nincs is olyan terület, ahol ne használnák, a pénzügyi világ sem kivétel. A pénzügyi szolgáltatások területére egyébként is jellemző a folyamatos innováció és digitalizáció. A szektor a legújabb technológiákat segítségül hívva igyekszik az ügyfélkörét erősíteni, bővíteni és új bevételi lehetőségeket felkutatni. Mára szinte minden pénzügyi terület nyitott az újdonságokra, legyen szó a tőkepiacról, a kereskedelmi bankról, a fogyasztói finanszírozásról vagy a biztosításról.
A mesterséges intelligencia (MI) és a gépi tanulás (ML) használata a pénzügyi szolgáltatásokban gyorsan megváltoztatta az üzleti környezetet, még a hagyományosan konzervatív területeken is. A Bank of England közelmúltbeli, mintegy 500 az Egyesült Királyságban működő pénzügyi intézményt magába foglaló felmérése szerint a megkérdezettek kétharmada már használja a MI-technológiát valamilyen formában. A felmérés arra is rámutatott, hogy egy intézményen belül átlagosan két üzleti területen is felbukkan a MI. A pénzügyi intézmények a MI-t leginkább az ügyfélszolgálat, a kockázatkezelés, az offshore cégek, a csalások felderítése és a pénzmosás elleni küzdelem (AML) területén használják, természetesen a jogszabályok betartása mellett. A szakemberek arra számítanak, hogy a MI-t alkalmazó pénzügyi területek száma a következő három évben megduplázódik.
Az AI technológia különösen megbízhatónak bizonyult a pénzmosás felderítésekor, és segítségével a vezető pénzügyi szolgáltatók egyre hatékonyabban tudnak fellépni. A pénzmosás az illegálisan megszerzett pénz eredetének elrejtése, jellemzően külföldi bankok vagy törvényes vállalkozások bevonásával történő átutalások útján. Az USA-ban és az EU-ban kiszabott pénzmosással kapcsolatos bírságok teljes összege már 2017-ben meghaladta a 342 milliárd dollárt és az a szám azóta csak növekedett.
Azon felül, hogy az állami büdzséknek is fájdalmas veszteség, a pénzmosás súlyos fenyegetést jelent a pénzügyi szolgáltatási ágazat számára is. Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala szerint a bankrendszeren keresztül évente körülbelül 2 trillió dollárt mosnak tisztára. Azoknak a bankoknak a pénzbírságai, amelyek nem tudják megakadályozni a pénzmosást, az elmúlt évtizedben 500-szorosára növekedtek, és az összegük évente több mint 10 milliárd dollárra rúg. A következő részben sorra vesszük, hogy konkrétan hogyan segíti a MI a pénzmosás elleni küzdelmet.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!