Így működhetnek a részvényesi képviseleti tanácsadók
Egyre több intézményi befektető és portfoliókezelő használja részvényesi képviseleti tanácsadók szolgáltatásait. A szakember kutatással, tanácsokkal és ajánlásokkal segíti a befektetőket abban, hogy miként szavazzanak a tőzsdei részvénytársaságok közgyűlésein. Az Európai Parlament ezért irányelvet készített a hosszú távú részvényesi szerepvállalás ösztönzéséről.
Rendkívül fontos, hogy a részvényesi képviseleti tanácsadó transzparensen működjék, hiszen amellett, hogy mérsékli a céges információk elemzéséhez kapcsolódó költségeket, jelentős szerepe van a befektetők szavazási döntéseinek befolyásolásában. Ezért döntött úgy Brüsszel, hogy szabályozza tevékenységüket. Az e célból született irányelvet már a magyar országgyűlés is elfogadta. A rendelkezéseket a 2019. július 17-ét követő üzleti évtől kell alkalmazni. Az előírások nem csak az uniós tagállamokban tevékenykedő szakértőkre vonatkozik, hanem azokra is, akik tevékenységüket csak valamelyik EU tagállamban bejegyzett telephelyen végzik.
A részvényesi tanácsadó szakmailag, üzletszerűen elemzi a tőzsdei társaságoktól szerzett információkat azért, hogy a befektetőket segítse szavazási döntéseik meghozatalában. Tevékenységük úgy lesz átlátható, hogy szolgáltatásaik igénybe vevőinek évente a honlapjukon nyilvánosságra kell hozniuk, hogy a részvényesi szerepvállalást miként építik be a stratégiájukba. Nem csak a szavazási magatartásukat kell ismertetniük, de a részvényesi képviseleti tanácsadó igénybevételét is közzé kell tenniük.
Az uniós szabályozás szorgalmazza, hogy a részvényesi képviseleti tanácsadó magatartási kódex szerint tevékenykedjen és ezt hozza nyilvánosságra a honlapján. Ha pedig ettől eltér, azt indoklással együtt ugyancsak jeleznie kell. Ha valamiért mégsem alkalmaz magatartási kódexet, akkor azt világosan és egyértelműen megint csak indokolnia kell. Ezen felül a kutatásai, tanácsadása és szavazási ajánlásai elkészítésével kapcsolatban az alapvető információkat – így különösen az általa alkalmazott módszereket, a felhasznált információforrásokat, a minőségbiztosítás érdekében alkalmazott eljárásait, a közreműködő munkatársak végzettségét, azt, hogy folytat-e párbeszédet az ajánlásai tárgyát képező társaságokkal, továbbá az összeférhetetlenségek megelőzésével és kezelésével kapcsolatos politikáját – ugyancsak köteles évente a honlapján nyilvánosságra hozni.
A részvényesi képviseleti tanácsadó köteles azonosítani és ügyfelei felé haladéktalanul jelezni minden olyan összeférhetetlenséget vagy üzleti kapcsolatot, amely a kutatásai, a tanácsadása és a szavazási ajánlásai elkészítését befolyásolhatja. Jeleznie kell az összeférhetetlenség megszüntetése, mérséklése vagy kezelése érdekében tett intézkedéseit is. A transzparencia érdekében hozott intézkedések azonban nem sérthetik az üzleti titkot: a részvényesi képviseleti tanácsadó sem köteles a fentiek keretében olyan információt nyilvánosságra hozni, amely üzleti érdekét, üzleti titokhoz való jogát súlyosan sértené. Ez a magatartás azonban nem vezethet az átláthatóságot szolgáló követelmények mellőzéséhez.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!