Feketelistán Dubaj?
A Pénzügyi Akciócsoport (FATF) célja, hogy a pénzmosást és a terrorizmus finanszírozására irányuló törekvéseket kiszűrje. Most a szervezet célkeresztjébe az egyik leggazdagabb ország, hogy az Egyesült Arab Emírségek került.
Az arab ország gazdasága az elmúlt néhány évtizedben üstökösökként fejlődik és az utóbbi időkben a nyugati világ felé is sokkal nyitottabbak. Jelentősen könnyebb manapság beindítani ott egy vállalkozást, mint néhány éve. A Pénzügyi Akciócsoport várhatóan a február végére kitűzött ülésen hoz döntést azzal kapcsolatban, hogy valóban szükséges-e az ország komolyabb megfigyelése a pénzmosás és a pénzügyi tranzakciók szempontjából.
A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemben mutatkozó hiányosságok miatt az tehát az EAE felkerülhet a globális megfigyelő szervezet azon listájára, melyen azok az országok szerepelnek, amiket fokozott felügyelet alá kell vonni. A FATF jelenleg 23 országot, többek köztük Albániát, Szíriát és Dél-Szudánt tart szorosabb ellenőrzés alatt. A FATF feketelistáján (a legnagyobb kockázatot jelentő országok) mindössze két ország szerepel: Irán és Észak-Korea.
Hamid Al Zaabi, az Egyesült Arab Emírségek pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni hivatalának vezetője szerint aggodalomra semmi ok. Állítása szerint az ország elkötelezett a nemzetközi pénzügyi rendszer integritásának fenntartása mellett, és együttműködik a nemzetközi bűnüldöző szervekkel is annak érdekében, hogy ne történjenek visszaélések. A FATF még 2020 áprilisban jelezte aggodalmát, és tény, hogy azóta a kormány számos lépést tett az átláthatóság érdekében. Ennek nyomán hozták létre például az Al Zaabi által vezetett hivatalt, azzal a céllal, hogy hogy a központi bank, a pénzügyminisztérium és más hatóságok szorosabban együttműködjenek.
Ezen felül a központi bank az elmúlt hónapokban több bankra is büntetést szabott ki a pénzmosás elleni szabályok megsértése miatt, és új szabályokat vezetett be hawalákra, azokra a jótékonysági szervezetekre, amelyekről gyakran állítják, hogy lehetővé teszik a terrorizmussal kapcsolatos pénzmozgásokat.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!