Tovább élnek az EU-s szankciók Oroszország ellen
Az EU meghosszabbította az Oroszország ellen bevezetett szankciók hatályát. A Krím jogellenes bekebelezése és Ukrajna szándékos destabilizációjára válaszul az Unió 2014. márciusa óta több lépésben korlátozó intézkedéseket vezetett be Oroszországgal szemben. A korlátozó intézkedések több területen is sújtják az országot; diplomácia; vagyoni eszközök befagyasztása és utazási tilalom; gazdasági kapcsolatokat érintő korlátozások és gazdasági szankciók. De pontosan mit is jelentenek a szankciók a gyakorlatban?
Diplomáciai szankciók: Kezdetnek 2014-ben elmaradt az EU–Oroszország csúcstalálkozó, és az uniós tagállamok úgy döntöttek, hogy a szokásos kétoldalú csúcstalálkozóikat sem rendezik meg az orosz féllel. Továbbá, minden egyéb függőben lévő ügyet, például a vízumkérdést, valamint az EU és Oroszország közötti új megállapodásról szóló tárgyalásokat is felfüggesztették. 2014 óta a G8-csúcstalálkozó helyett G7-csúcstalálkozót rendeznek, kihagyva Oroszországot és az Oroszország OECD-hez és Nemzetközi Energia Ügynökséghez való csatlakozásáról szóló tárgyalások is megszakadtak.
Vagyoni eszközök befagyasztása és utazási korlátozások: Az Ukrajna szuverenitását és függetlenségét aláásó tevékenységeik miatt az EU 175 személy és 44 szervezet vagyoni eszközeit befagyasztotta, továbbá megtiltotta számukra a beutazást 2014. márciusában. Az intézkedéseket legutóbb 2019. szeptemberében hosszabbította meg az EU 2020. szeptember 15-ig.
Hűtlen kezelés: 2014. márciusában a Tanács úgy döntött, hogy befagyasztja az ukrán állami vagyon hűtlen kezeléséért felelős személyek vagyoni eszközeit. A szankciókat legutóbb 2020. márciusában hosszabbították meg 2021. március 6-ig.
Krím és Szevasztopol: Oroszország jogellenesen bekebelezte a Krímet és Szevasztopolt és az EU erre is szankciókkal reagált. Ezen az intézkedések szerint tilos a Krímből és Szevasztopolból származó termékek behozatala az EU-ba, továbbá beruházási korlátozások, turisztikai szolgáltatások nyújtásának tilalma és egyes termékekre és technológiákra vonatkozó exporttilalom is életben van. A Tanács 2020. június 18-án 2021. június 23-ig meghosszabbította a felsorolt intézkedések hatályát.
Gazdasági szankciók: A gazdasági szankciók a legutóbbi meghosszabbítás értelmében 2020. július 31-ig vannak hatályban. Ezek szerint korlátozzák egyes orosz bankok és vállalkozások hozzájutását az elsődleges és a másodlagos uniós tőkepiaci forrásokhoz, fegyverkiviteli és -behozatali tilalmat rendelnek el, megtiltják a kettős felhasználású termékek katonai célokra vagy oroszországi katonai végfelhasználók részére történő kivitelét, korlátozzák Oroszország hozzáférését a kőolaj-kitermelés és -feltárás céljára felhasználható egyes érzékeny technológiákhoz és szolgáltatásokhoz.
A gazdasági együttműködést érintő intézkedések: Az uniós vezetők 2014. júliusában határoztak a gazdasági együttműködés korlátozásáról. Az uniós tagállamok megállapodtak abban, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatótanácsában is összehangolják álláspontjukat annak érdekében, hogy a bank függessze fel az új műveletek finanszírozását. Ezen felül újraértékelték az EU Oroszországgal folytatott kétoldalú és regionális együttműködési programjait, és bizonyos programokat felfüggesztettek.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!