Egyelőre megúszta a Google és a Facebook
Néhány tagállam miatt lekerült a napirendről a közösségi szintű digitális adó kérdése, amiről egy darabig tárgyalni sem fognak az EU pénzügyminiszterei.
Dánia, Finnország, Írország és Svédország. Ez a négy állam rendre megvétózta azt a kezdeményezést, amely szerint az Európai Unió digitális adót vetne ki a nagy technológiai cégekre, amelyek komoly profitot termelnek itt, ám ezután rendkívül kevés adót fizetnek csupán. Mivel adópolitikai ügyekben egyhangú döntés szükséges, a vétó miatt a kérdés egyelőre lekerül a napirendről. Sajnálatos. Elszalasztott lehetőség. Ezekkel a szavakkal kommentálta a döntést Pierre Moscovici pénzügyi biztos. Majd sietve hozzátette: a tervezet nem halott, jövőre esetleg újra nekifutnak a javaslat megtárgyalásának.
Addig azonban sok minden történhet. Az OECD ugyanis jelenleg egy globális egyezményen dolgozik, amely ugyancsak a technológiai óriáscégek adóelkerülését minimalizálná. Ha ezt nem sikerülne tető alá hozni, akkor Brüsszel újra elővenné a kérdést. A tagállamok közben nem tétlenkednek. Franciaország, Olaszország és Ausztria már egyoldalúan bevezetett ilyen adót.
Eredetileg minden olyan bevételt megadóztattak volna, amelyek megszerzéséhez a technológiai óriáscégek felhasználói adatok segítségével szereztek. Az elképzelés azonban a tárgyalások során felpuhult, így már csak az ügyféladatok felhasználásával szerzett reklámbevételek lennének adókötelesek. Az adót azonban csak azon társaságoknak kellene befizetniük, amelyek világszerte legalább 750, az EU-ban pedig legalább 50 millió euró bevételt termelnek. Az adó mértéke 3 százalék lenne, így 800 millió és 1,1 milliárd euró többletbevétel folyna be belőle.
A fiaskó miatt felvetődött, hogy a pénzügyminiszterek tanácsa az adópolitika bizonyos területein is térjen át a minősített többségen alapuló döntéshozatalra. Így elegendő lenne, ha a tagállamok 55 százaléka támogat egy adott javaslatot, ha a népességük kiteszi az EU népességének 65 százalékát. E kezdeményezésnek azonban megint csak sok ellenzője van, így bevezetésére kevés az esély.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!