Botrányt okoz-e még az offshore?
Az utóbbi évek egyik legnagyobb, az offshore bombája robbant október elején. A Paradise és Panama után itt vannak a Pandora-iratok. A közel 12 millió dokumentumból álló anyag összesen 35 vezető politikus, több mint száz milliárdos és több mint 300 vezető köztisztviselő offshore ügyleteit tárja fel.
Az ügy a 2016-os Panama-iratok kiszivárgásához, illetve a 2017-es Paradise Papers-ügyhöz hasonlít, csak sokkal több és részletesebb és részletesebb offshore adat került nyilvánosságra. A korábbi nagy szivárogtatásokhoz hasonlón a dokumentumokat most is az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumához (ICIJ) juttatták el. A szervezet többek közt a Guardiannel, a BBC Panoramával, a Le Monde-dal és a Washington Posttal együttműködve osztotta meg a dokumentumokat. A feltárási munkálatokban több mint 600 újságíró vett részt és a folyamat 18 hónapig tartott.
A kiszivárgott dokumentumok olyan cégektől származnak, amelyeket ügyfeleik kértek fel, hogy hozzanak létre offshore-számlákat a világ adóparadicsomaiban, így Panamában, Svájcban, Dubajban, Monacóban és a Kajmán-szigeteken.
A Pandora ügyben minden eddiginél több ismert emberről derült ki, hogy offshore ügyekben értintettek lehetnek. Az ügyben a világ 35 vezető politikusa érintett, számos több jelenlegi és korábbi államfő is, köztük Vlagyimir Putyin orosz elnök, Tony Blair volt brit kormányfő, valamint két EU-s államfő. 90 ország több mint 300 minisztere, polgármestere és egyéb köztisztviselője is érintett. A listán több mint 100 milliárdos is található. Az érintettek jellemzően nem létező, fiktív külföldi cégeken keresztül tették luxusingatlanjaikat és egyéb értékeiket láthatatlanná.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!