Bekeményít az OECD – Interjú
Az utóbbi években a nemzetközi adózás terén soha nem tapasztalt szabályozási hullám indult el. Az OECD és az Európai Unió nyomására módosulnak kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények, feketelisták készülnek és szinte mindennap hallunk a digitális multik ügyeiről. Ennek keretén belül az OECD belengette a digitális gazdaság megadóztatására a BEPS 2.0-át. A témáról Dr. Magyar Csaba, okleveles adószakértő, a Crystal Worldwide Zrt. vezérigazgatója beszélt a 90.9 Jazzy Rádió Millásreggeli című műsorában!
Az OECD 2012-ben átfogó munkába kezdett, melynek eredményeképpen 2015 októberére megszületett a BEPS Jelentés (Base Erosion and Profit Shifting – vagyis olyan technikák összessége, amellyel a nemzetközi vállalatcsoportok az adózásukat úgy minimalizálják, hogy jövedelmük egy részét alacsony adókulcsú országokba áramoltatják). Az egyik központi kérdés, hogy az adóhatóságok hogyan tudnak megfelelően fellépni a digitalizáció okozta változások miatt. A szolgáltatások piaca radikálisan megváltozott, a cégek mobilisabbak lettek, és ezzel párhuzamosan megnehezedett az adóztatás. 15 pontból áll és több mint 130 ország átvette a szabályozást.
Felismerték, hogy a nemzetközi adózás a digitális gazdaság meghaladta a jogi környezetet, ezért lépésre van szükség. Az a tendencia, hogy multicégek adóparadicsomokból nyújtják a szolgáltatásukat és ott adóznak a nyereség után. Most az a terv 2020 végéig, hogy azok az államok is adóztathassanak, amelyeknek a piacáról származik a profit. Ez csak azokra a cégekre terjedne ki, amelyeknek az éves globális árbevétele meghaladja a 750 millió forintot, de ez csak nem a tech cégeket érintené!
Az Európai Unió támogatja ezt a javaslatot, de ha nem sikerül 2020 végéig megállapodásra jutni, akkor saját digitális adót vezet be. Ennek ellenére az EU-n belül Svédország és Írország is ellenzi ezt a koncepciót. Az adóügyekben viszont még minding egyhangúságra van szükség. Ezen s terveznek változtatni, viszont ennek hatására még inkább megosztottá válik az Unió. Az OECD viszont úgy látja, hogy adóháborúhoz vezethet, ha mindenki a saját módszerét alkalmazza.
Mi a koncepciója a BEP 2-nek a digitális gazdaság adóztatására? Egyfelől a transzferár területén rendhagyó módon kívánják meghonosítani, hogy a profitot a felhasználók szerint is allokálnák. Új fogalomként bevezetik a meghatározó gazdasági és a meghatározó digitális jelenlét kategóriáit.
Az első lépésben az a cél, hogy több adóztatási jogot biztosítsanak a felhasználók országának. Erre három módszert is kitaláltak:
1. Felhasználók közreműködése arányában: Főként a keresőoldalak és közösségi platformok miatt van erre szükség, ugyanis az értéket a tartalomkészítők adják.
2. Marketing javak (védjegy stb.) alapján: A profit egy részét oda kell allokálni, ahol üzletet szerezni ezekkel a javakkal.
3. Meghatározó gazdasági jelenlét: A profit ott kell leadózni, ahonnan az származik.
A második lépésben az a cél, hogy a nem adóztató országok helyett az érintett állam adóztasson, amely biztosítaná egyfajta minimum adó megfizetését.
A beszélgetés IDE kattintva hallgatható meg:
https://millasreggeli.hu/penzugyek/kristaly-tisztan/bekemenyit-az-oecd/
Ha pedig többet szeretne tudni akár a nemzetközi cégalapításról, akár nemzetközi adótervezésről, keressen minket!
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!