Az offshore melegágya
Az EU számvevőszéke szerint az adóelkerülést és az offshore-ozást addig nem lehet felszámolni, amíg a tagállamok közötti adóügyi információcsere nem megfelelő. Az testület szerint nem csak az uniós jogszabályi keret, hanem annak a végrehajtása és nyomon követése is hagy kívánnivalót maga után. A problémákat egy részletes jelentésben tették közzé.
A jelentés szerint az információcserére vonatkozó EU-s jogszabályok alapvetően érthetőek és logikusak, de akadnak hiányosságok is. A testület szerint a jogszabályi keret túl megengedő az adóelkerüléssel és az offshore megoldásokkal szemben, mert az adatszolgáltatási kötelezettség nem vonatkozik a kriptovalutákra, ami nyomonkövethetetlenné teszi a tranzakciókat. Ezen felül azt is kifogásolták, hogy hiába osztják meg az információkat, ha ezeket ritkán használják fel kellő mértékben, ami szintén adóbevétel-kieséshez vezet.
Az országhatárokon átívelő pénzügyi tranzakciók száma is egyre szaporodik, ami újabb rizikófaktort jelent. Az egyre növekvő szám megnehezíti a tagállamok számára a megfizetendő adók helyes megállapítását, ez pedig elősegíti az adókikerüléstés az offshore-ozást. A szakemberek szerint a méltányos adózás jelentene megoldást. Az ilyen jellegű adóztatás növeli a jogbiztonságot az adófizetők számára, élénkíti a versenyt és az innovációt.
A jelentés szerint az adóelkerülés miatt az EU évente 50 és 70 milliárd euró adóbevételtől esik el. Sőt, az egyedi adózási szabályokat, vagy az adóbeszedés kifogásolható hatékonyságát is figyelembe véve a kieső adóbevételek mértéke elérheti akár a 190 milliárd eurót is. A számvevőszék összegzése szerint a tagállamok közötti együttműködés elengedhetetlen ahhoz, hogy a kivetett adókat maradéktalanul be lehessen szedni.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!