Az EU támogatja az offshore cégalapítást?
Az Oxfam uniós adószakértője szerint a Pandora-iratok kapcsán sáros országokat távolított el az EU az offshore feketelistájáról, éppen a botrány kirobbanásával egy időben, amivel tulajdonképpen nyíltan az adóelkerülés párjára állt.
Az EU pénzügyminiszterei október elején törölték Anguillát, Dominikát és a Seychelle-szigeteket az Unió offshore helyszíneket tartalmazó feketelistájáról. Az EU indoklása szerint bár az országok még nem felelnek meg minden nemzetközi adóügyi előírásnak, de elkötelezték magukat a jó adóügyi kormányzás elveinek végrehajtása mellett. Jelenleg kilenc joghatóság szerepel az offshore cégalapítási helyszíneket felsoroló listán: Amerikai Szamoa, Fidzsi-szigetek, Guam, Palau, Panama, Szamoa, Trinidad és Tobago, Amerikai Virgin-szigetek és Vanuatu.
Újra és újra visszatérő kritika, hogy az EU a saját háza táján nem sepreget offshore ügyben, viszont feketelistára teszi azokat a szegény országokat, amelyek nem csatlakoznak a küszöbön álló globális adóegyezményhez. Chiara Putaturo, az Oxfam uniós adószakértője szerint az, hogy jelenleg Anguilla az egyetlen megmaradt, 0%-os adókulccsal rendelkező joghatóság a listán, valamint a legutóbbi adóbotrány középpontjában álló Seychelle-szigetek lekerül a listáról, az EU offshore feketelistáját nevetségessé teszi.
A Pandora-papírok azt mutatják, hogy a nemzetközi adóügyi együttműködésben elért eredmények messze nem elegendők az offshore cégalapítás ellen. A globális minimumadó csak a nagyvállalatokra vonatkozik, de a korrupt milliomosok offshore adóparadicsomokban bejegyzett cégeire nem, tehát teljes nemzetközi átláthatóságra van szükség.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!