A szupergazdagok megússzák az adóemelést?
A Fehér Ház még 2021. november elején adta ki a Build Back Better (3B) elnevezésű csomagot. Ebben többek között arról is szó van, hogy a szupergazdagokat, pontosabban a felső 5 százalékot, magasabb adóval sújtanák. Ennek két lába lenne: egyrészt a magasabb személyi jövedelemadó, másrészt a kiemelkedő profitot termelő nagyvállalatok megadóztatása.
Joe Biden adóemelésétől tartva a vagyonos amerikaiak máris találtak egy kiskaput, hogy megússzák a megnövekedett adóterheket. Az amerikai felső tízezer az úgynevezett zártkörű privát életbiztosítást (private placement life insurance, PPLI) használná ki a magas adók kijátszására. A hagyományos életbiztosításokkal ellentétben itt nagyobb kockázatú alapokba forgatják a befektetők pénzét.
A kevésbé vagyonosok azonban ezt nem fogják tudni kihasználni, mert alsó hangon 1-5 millió dollár a beugró, tehát a PPLI leginkább azoknak opció, akinek legalább 20 millió dollárjuk van ilyen befektetésre. Az ilyen életbiztosítás számos adóelőnnyel jár. Egyrészt a biztosítottnak nem kell adót fizetnie a nyeresége után, másrészt a kedvezményezettet sem terheli semmi a kifizetéskor, harmadrészt pedig, ha megfelelő a biztosítási struktúra, akkor a biztosított vagyontárgy után sem kell adózni.
Bár a már említett 3B csomagban egyelőre nem szerepel, egyes elemzők úgy vélik, a javaslat végső változatába be fog kerülni az úgynevezett SALT-sapka (state and local tax), amely leginkább a gazdagoknak kedvez. Ennek az a lényege, hogy évente legfeljebb tízezer dollárnyi helyi és tagállami adót vonhatnak le a szövetségi adójukból a háztartások. Amit tehát az egyik oldalon pluszban beszedne az állam a milliárdosok új adójával, annak egy részét kiengedné a másik oldalon az adólevonások maximálásával. Az ezzel járó előnyök 96 százalékát a leggazdagabb 20 százalék élvezhetné.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!