Három le, három fel - változott az EU adóparadicsom listája
Hosszabb idő után, 2023 őszén felülvizsgálta és módosította az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek jegyzékét az EU. Antiguát és Barbudát, Belize-t, valamint a Seychelle-szigeteket felvette, a Brit Virgin-szigeteket, Costa Ricát és a Marshall-szigeteket törölte a listáról, ahol így jelenleg tizenhat ország található.
Az Ecofin olyan országokat vett fel a listára, amelyek adózási ügyekben nem működnek együtt Brüsszellel. Az érintett országokat felszólították, hogy a problematikus kérdések rendezése érdekében tárgyaljanak az Európai Unióval. Az frissített uniós jegyzékben Anguilla, Antigua és Barbuda, Amerikai Szamoa, a Bahama-szigetek, Belize, az Amerikai Virgin-szigetek, Fidzsi, Guam, Palau, Panama, Oroszország, Szamoa, a Seychelle-szigetek, Turks- és Caicos-szigetek, Trinidad és Tobago, valamint Vanuatu található.
A Brit Virgin-szigeteket azért törölték a jegyzékből, mert ez a terület módosította a korábbi felülvizsgálat során problémásnak ítélt információcserére vonatkozó szabályozását. Costa Rica pedig azért került le a jegyzékről, mert módosította a külföldi eredetű jövedelmekre vonatkozó mentességi rendszerének kifogásolt részeit. Végül a Marshall-szigeteket azért távolították el a listáról, mert jelentős előrehaladást ért el a gazdasági tartalomra vonatkozó követelmények végrehajtásában.
Az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek felülvizsgált európai uniós jegyzéke olyan országokat, illetve területeket tartalmaz, amelyek vagy nem folytatnak konstruktív párbeszédet az EU-val az adóügyi kérdésekben, vagy nem teljesítették a szükséges reformok végrehajtására vonatkozó vállalásaikat. E reformoknak arra kell irányulniuk, hogy az adott országok és területek megfeleljenek a jó adóügyi kormányzás objektív kritériumainak, amelyek magukba foglalják az adózási átláthatóságot, a méltányos adóztatást, valamint azon nemzetközi normák végrehajtását, amelyek az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás megelőzését célozzák. A listát évente többször vizsgálják felül,így sokan nem érezhetik magukat sokáig biztonságban.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!