Hol van a pénzmosás paradicsoma?
A FATF jelentése szerint évente százmilliárd eurót mosnak tisztára Németországban. Ez már önmagában is sokkoló szám, de ami talán ennél is meghökkentőbb, az az, hogy ennek kevesebb, mint egy százalékát tudják a hatóságok lekövetni.
Németország neve sokszor merül fel, ha pénzmosásról van szó. A FATF (Pénzügyi Akció Munkacsoport) jelentése ezt most tényekkel alá is támasztotta. A pénzügyi bűnözés él és virul az országban, annak ellenére, hogy ez ellen már több fronton is felvették a harcot Európában és globális szinten is. Az adatok szerint Németországban évente mintegy százmilliárd eurót mosnak tisztára.
A hatóságok viszont nem állnak a helyzet magaslatán, hiszen ennek kevesebb, mint egy százalékát tudják követni a nyomozók. Hogy honnan származik ez a pénz? Kábítószer-, fegyver- és emberkereskedelemből, vagyis a szervezett bűnözés elterjedése miatt jutott ide Németország. Németország Európa egyik vezető gazdasága, és ennek a jelentőségteljes pozíciónak köszönhetően vonzóvá teszi az országot többek azoknak is, akik az illegális forrásokból származó pénzeket szeretnék tisztára mosni, például kétes ingatlanügyletek segítségével.
A szakemberek szerint a probléma fontosságával és volumenével tisztában vannak a német hatóságok, de a szükséges lépéseket még nem tették meg. A gondok egyik fő forrása a szövetségi kormány és a tartományok kormányai közötti együttműködésben és kommunikációban keresendő. A FATF szerint nem a pénzügyi szektor ellenőrzésében van a legnagyobb probléma. Németországban állami szinten több száz hatóság felelős az ágazat felügyeletéért; ennek fényében a tartományok koordinációja ebben a kérdésben igen nagy kihívást jelent.
A német kormány vette a lapot és konkrét lépéseket tervez az ügy megoldása érdekében. Az elképzelés az, hogy új szövetségi pénzügyi bűnügyi rendőrséget állítanak fel, amely a pénzmosás elleni küzdelemben széles körű nyomozati jogkörrel rendelkezne.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!