A pénzmosás helyzete Magyarországon
Az Európa Tanács Pénzmosás és Terrorizmus-finanszírozás Elleni Szakértői Bizottsága (Moneyval) legfrissebb jelentése szerint hazánk javított a politikai közszereplőkre vonatkozó jogszabályain, de a virtuális pénzeszközöket sokkal szigorúbban kell szabályozni.
Ez utóbbi nem csak hazánkra, hanem az egész Európára igaz. Magyarország továbbra is az úgynevezett „fokozott nyomonkövetési folyamatban” van, éves jelentéstételi kötelezettséggel. Ez a folyamat a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása ellen tett magyar intézkedések hatékonyságát és megfelelőségét ellenőrzi.
Az egyre elterjedtebbé vált virtuális pénzeszközök és a kriptovaluták használata komoly kihívást jelent a pénzmosás elleni küzdelemben, hiszen a pénzintézetek megszokott ellenőrzési protokolljai ezek esetén nem alkalmazhatóak. További nehezítő tényező, hogy ezek a pénzügyi termékek az interneten keresztül bárhonnan és bármikor elérhetőek. A digitális pénzekre vonatkozó szabályok még nem elég hatékonyak, illetve nem is mindenhol alkalmazzák ezeket megfelelően. A Moneyval összegzése szerint az Európa Tanács tagállamai mérsékelten hatékonyak a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemben, tehát van még hova fejlődni.
Eközben a Binance kriptotőzsde francia egysége, a Binance France megkapta a digitális eszközszolgáltatói regisztrációt, amit minden illetékes hatóság jóváhagyott. Ez fontos lépés, sőt, mérföldkő az európai kriptoszektor számára, hiszen ahhoz, hogy a hatóságok áldásukat adják egy ilyen lépésre, igen szigorú pénzmosás-ellenes szabályoknak kell megfelelni.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!