Málta nem elég korrupcióellenes
Az Európa Tanács által 1999-ben létrehozott Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO) célja a korrupció felszámolása az EU-ban. A GRECO még 2019-ben megfogalmazott 23 ajánlása Málta közül mindössze kettőt hajtott végre megfelelően.
A Korrupció Elleni Államok Csoportját (Group of States against Corruption – GRECO) az Európa Tanács 1999-ben hozta létre a tagországok korrupcióval szembeni törekvéseinek vizsgálata érdekében. A GRECO legfrissebb jelentése szerint Máltában még mindig nem indult el az átfogó korrupcióellenes stratégia kidolgozása. A GRECO értékelése szerint 2 ajánlást teljesen, 12 ajánlást részben, kilencet pedig egyáltalán nem hajtottak végre.
A kormány tagjaira és a magas szintű tisztségviselőkre vonatkozó korrupcióellenes szabályozás még várat magára. A jelentés kiemelte, hogy fontos lenne biztosítani, hogy a kormányban a „bizalmi személyek” kinevezését a hozzáértés és ne a kapcsolataik határozzák meg, és kinevezésüket szigorú feltételekhez kössék. Jelenleg, ha egy a vezető tisztségviselővel kapcsolatban felmerül az összeférhetetlenség gyanúja, annak semmi következménye nincs. Ezen felül szabályozni kell a lobbitevékenységet is. További fejlesztés szükséges a jogalkotási folyamat kormányzati szintű átláthatóságával kapcsolatban is. Itt is folyamatban van már néhány elektronikus alapú módosítás, de egyelőre ezen a téren nincs kézzelfogható előrelépés.
A jelentés szerint történt azért előrelépés is. Az igazságszolgáltatás terén felmerülő visszaélések felszámolása érdekében például ígéretes módosításokat vetettek be. A vádemelési funkciót a rendőrségről a főügyészre ruházták át, és a főügyészség vádemelési és tanácsadói funkcióit szétválasztották. A szakértők szerint azonban sokkal több ilyen intézkedésre és kezdeményezésre van szükség, mert számos hiányosságot kell még orvosolni.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!