17 magyar pénzmosásgyanús ügy
A 2021. júniusában alakult Európai Ügyészség feladata, hogy felfedje az EU-n belüli korrupciót, a pénzügyi bűncselekményeket és a határokon átnyúló áfacsalásokat. A szervezet első jelentése szerint tavaly június óta több mint 2800 pénzügyi bűncselekményt jelentettek be, és 576 esetben vizsgálat is indult. A felderített ügyek összesen 5,4 milliárd euró értékben károsították az Európai Uniót és a lefoglalt pénz összege 147,3 millió euró.
Magyarország, Lengyelország, Svédország, Írország és Dánia nem vesz részt az Ügyészség munkájában. Annak idején komoly vitákat váltott ki, hogy a magyar és a lengyel kormány nem csatlakozott a kezdeményezéshez, viszont a dán, svéd és ír távolmaradás már nem okozott akkora hírverést.
Érdekesség, hogy a nem résztvevő országok közül Magyarország 28 magánszemélytől vagy szervezetektől származó bejelentéssel első helyen áll. Lengyelországból egyébként 9, Írországból 6 bejelentés érkezett. Az Ügyészségi ügyekben való részvétel tekintetében hazánk 17 határon átnyúló ügyben volt érintett, így Lengyelország (23 eset) után a második helyen állunk ezen a listán az Ügyészség munkájában nem részt vevő országok közül.
Amennyiben a Magyarország és Lengyelország az Európai Ügyészség tagja lenne, a testület már meg is indította volna a vizsgálatot, de erre értelemszerűen nem fog sor kerülni. A Közép-Kelet európai térségben Romániában 44, Szlovákiában 42, Szlovéniában és Ausztriában három-három bűncselekményt tárt fel az Ügyészség.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!