Milliomosok máltai útlevéllel
Botrány az aranyvízumok körül! Kiszivárgott e-mailek tanúsága szerint több külföldi milliomos szerezhetett máltai, azaz EU-s állampolgárságot úgy, hogy az egyébként legális aranyvízum program feltételeit csalással megkerülték.
Málta még 2014-ben vezette be saját aranyvízum programját, (ez az Egyéni Befektetői Program, azaz IIP). A lényege, hogy 750 ezer eurós (kb. 270 millió forint) beruházásért máltai állampolgárságot adnak. Annak idején az EU kifogásolta, hogy az igénylő kötelező tartózkodás nélkül is állampolgár lehet, ezért EU-s nyomásra azt is kikötötték, hogy a kérelmezőnek legalább egy évig a szigetországban kell élnie, biztosítva, hogy az állam és polgára között „valódi kapcsolat” (genuine link) van. Nem csak Máltának van ilyen programja, például hazánkban is volt letelepedési kötvény, de tény, hogy a rengeteg kiskapu miatt a szigetország ellen kötelezettségszegési eljárást is indítottak már.
A most napvilágra került dokumentumok alapján a kötelezettségszegési eljárásnak nem volt elrettentő ereje, mert az aranyvízumra vonatkozó szabályokat rutinszerűen játsszák ki Máltán. A több ezer e-mail a Henley & Partners tanácsadó cégtől került ki, amely a kormánytól kapott koncessziót a programra. A botrány lényege az, hogy a fent leírt „valódi kapcsolatot” elég színlelni; a kérvényezők az előírt egy évből átlagosan 16 napot töltenek ténylegesen Máltán, de van, aki még ennyit sem. A negatív csúcs a három óra. Az illető jött, letette az állampolgári esküt, aztán távozott az országból.
Az állampolgárság egyik feltétele a máltai lakcím. Ennek hamisítása szinte gyerekjáték, az állítások szerint külön „szakemberek” intézik, és sokszor az igénylő soha életében nem járt a bérelt ingatlanban, ahol hivatalosan él. Egy ilyen visszaélés szerint egy 12 tagú milliomos család egy parányi garzonba volt bejelentve, de olyan eset is akad, ahol többen használták ugyanazt a címet. Mindezek mellett a kérelmezők látszatintézkedéseket tesznek, például jachtot bérelnek, előfizetnek egy mobilszolgáltatónál, vagy kisebb összeget adományoznak egy máltai jótékonysági szervezetnek, abban bízva, hogy így nem lesznek gyanúsak.
A Henley & Partners tagadta, hogy tisztességtelen célokat szolgálna. Silvio Schembri gazdasági miniszter szerint az aranyútlevelekből származó bevétel segít finanszírozni a járvány hatásait enyhítő mentőcsomagokat, tehát megvédte a programot. Néhány EU-s képviselő szerint Máltán semmibe veszik az európai értékeket, és a kiskapuk ilyen jellegű kijátszásával teret adnak a korrupciónak.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!