Küszöbön az újabb offshore botrány?
Egyes vállalatok előszeretettel „használják” Mauritiust adóelkerülés céljából, így épp azokat a legszegényebb afrikai államokat rövidítik meg, ahol az üzleti vállalkozásaik vannak – derült ki a napokban napvilágot látott „Mauritius Leaks”-ből.
Az International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) nevű nemzetközi tényfeltáró újságíró-szervezet neve a Paradise-papers kapcsán lehet ismerős, hiszen ők dolgozták fel a kiszivárogtatott adatokat. Most ismét olyan információkhoz jutottak, ami sokaknak fájhat. A főszereplő ebben az esetben is egy ügyvédi iroda; a bermudai székhelyű, de a mauritiusi irodával is rendelkező Conyers Dill & Pearman. Innen származik az a mintegy 200 000 bizalmas adat, ami most a birtokukba került. A „Mauritius Leaks” anyagából kiderül, hogy az ország hogyan segíti a vállalatokat az adózás elkerülésében.
Mauritius 46, többnyire szegény, országgal kötött a kettős adózás előkerüléséről szóló megállapodást. Bár ezeket a megállapodásokat többek között az OECD is szorgalmazta a 90-es években, most épp ezek teszik lehetővé, hogy a vállalatok a sokkal alacsonyabb adókulcsot alkalmazó Mauritiuson fizessenek adót, még akkor is, ha magasabb adózású országokban, például Ugandában folytatnak üzleti tevékenységet. Ennek pedig éppen a rendkívül szegény afrikai államok isszák meg a levét, mert így igen jelentős mennyiségű adóbevételtől esnek el: a becslések szerint a szegényebb országok évente akár 100 milliárd dollárt veszítenek az olyan offshore területekkel kötött adómegállapodások miatt, mint például a Mauritius.
A jelentés kitér arra is, hogy több, magasrangú kormányzati tisztviselők érdekkörébe tartozó kenyai társaság is igyekezett cégeket regisztrálni és leányvállalatokat alapítani Mauritiuson, miután a két ország 2012 májusában aláírta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást.
A mauritiusi kormány felháborodottan reagált az ICIJ-jelentés állításaira, mondván, hogy az információt jogellenesen szerezték be, ráadásul az megtévesztő és teljeséggel helytelen következtetéseket von le. Mauritius azzal vádolja az ICIJ-t, hogy megsértette a sziget hírnevét, és nyomozást rendeltek el, hogy kiderüljön, hogyan és miért hatoltak be illetéktelenek az informatikai rendszerbe. A kormány arra is emlékeztetett, hogy az ország nem szerepel az EU feketelistáján, és az ország adózási gyakorlata megfelel a nemzetközi normáknak, ideértve az átláthatóságra és információcserére, az adóalap-erózióra és a nyereségátcsoportosításra vonatkozó ajánlásokat.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!