Virágzó aranyvízum biznisz
A koronavírus nem csak a mindennapjaikat, hanem az aranyvízumprogramokat is átalakította. A szupergazdagok most olyan útlevelet vásárolnának, ami vírus-szempontból biztonságos országba szól. Az utazási korlátozások enyhülésével pedig tovább pöröghet az útlevél-biznisz. Ráadásul a home office előretörésével szintén vonzó lehet egy második útlevél, pláne egy olyan országba, ahol nem tombol a vírus.
A Henley & Partners tanácsadó cég elemzése szerint a vírus hatására mintegy 42 százalékkal növekedtek az aranyvízumkérelmek. Ez annak is köszönhető, hogy a koronavírus tulajdonképpen megkönnyítette egy második állampolgárság vagy állandó tartózkodási engedély megszerzését, mivel a legtöbb programra ma már nem személyesen, hanem online lehet jelentkezni, és kevesebb dokumentum szükséges a kérelmekhez.
Svájcban háromezer tartózkodási engedély kérelmet nyújtottak be 2020. május és június között, míg Portugáliában májusban rekordot döntött az aranyvízumkérelmek száma; a 270 kérelmező megközelítőleg 146,2 millió eurót hozott az államkasszába. Ez persze nem véletlen, hiszen Portugália példásan kezelte a járványhelyzetet. A montenegrói és ciprusi program iránt is nőtt a kereslet: 2020 első negyedévében a két országba irányuló kérelmek száma 142, illetve 75 százalékkal növekedett.
A karibi-térséget igencsak érzékenyen érinti, hogy a turizmus kvázi megszűnt a covid-19 miatt. Így nem véletlen, hogy itt is előálltak az aranyvízumprogramokkal, hiszen a gazdaság mozgatórugója itt eddig a turizmus volt, és a bevételkiesést pótolni kell. St. Kitts és Nevis, kapcsolt elsőnek; az ország a járvány miatt csökkentette a kamatlábakat és 150 ezer dollár értékű útlevélcsomagot ajánlott fel négygyermekes családok számára, májusban pedig Saint Lucia, Antigua és Barbuda is hasonlóval állt elő. Barbados 12 havi, úgynevezett „Welcome Stamp”-et vezetett be, hogy így vonzza be a digitális nomádokat, hogy egy éven át a szigetről dolgozzanak.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!