Új pénzmosás elleni törvény Svájcban
A svájci kormány új pénzmosás elleni csomagot fogadott el, melynek értelmében az ügyvédekek, közjegyzők is átvilágíthatók lesznek. Az úgynevezett „due diligence” („kellő gondosság”) kiterjesztésére vonatkozó új pénzmosás elleni reform a Pénzügyi Akciócsoport (FATF) 2016. évi országjelentésének ajánlásait követi. Az új szabályozás 2021 után léphet életbe.
A döntés hátterében, vagyis abban, hogy az ügyvédek és közjegyzők is átvilágíthatók legyenek, többek között a Panama-iratok állnak, hiszen az elmúlt évek legnagyobb kiszivárogtatási botrányának is az ügyvédek a főszereplői. Az is a szigorítás mellett szólt, hogy egy jelentés szerint az elmúlt 40 éveben 1 339 svájci ügyvéd, pénzügyi tanácsadó és közjegyző több mint 38 000 offshore ügyletet bonyolított le. Továbbá, 4595 olyan tisztségviselőt azonosítottak, akik szintén ezekhez a svájci offshore ügyletekhez köthetők.
Az ügyvédeknek, jogtanácsosoknak és egyéb, hasonló tevékenységet végző szakembereknek nemcsak, hogy meg kell felelniük a „due diligence” átvilágítási követelményeknek, hanem jelentési kötelezettség is vonatkozik majd rájuk. Az intézkedés csak a belföldön működő vállalatokra és trösztökre vonatkozik majd. A jelentéstétel elmulasztásának komoly következményei lesznek. A másik félnek joga lesz például az üzleti kapcsolatot akár fel is függeszteni, amennyiben 40 napon belül nem érkezik visszajelzés arról, hogy a jelentést benyújtották a hatóságnak.
Svájc következő FATF felülvizsgálata 2020-ra várható. Korábban a munkacsoport feltárta a problémákat, és ajánlásokat fogalmazott meg. Az új csomag ennek az akciótervnek a része. Az intézkedések várhatóan 2021 után lépnek életbe.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!