Szigorodó uniós kriptovaluta szabályozás?
Európa országai szigorúbban felügyelnék a kriptovalutákat, mint amit az Európai Unió pénzmosás ellenes szabályozása (AML) megkövetel. A legtöbb tagállam saját hatáskörében a kötelezően előírtál szigorúbban ellenőrizné és szabályozná a kriptovaluta-ügyleteket.
Csehország mostanában ültette át saját jogrendszerébe az EU pénzmosás elleni 5. irányelvét (AMLD5), melynek értelében akár félmillió korona (20 000 dollár) büntetést kaphatnak azok a kriptovaluta-vállalkozások, amelyek elmulasztják regisztrálni tevékenységüket a nemzeti kereskedelmi engedélyezési hivatalnál.
Németország is jóváhagyta a jövő évben hatályba lépő pénzmosás elleni új rendeleteket. Ezek értelmében a kripto-tőzsdék és szolgáltatók csak úgy működhetnek, ha megkapták a működéshez szükséges engedélyeket a Pénzügyi Szolgáltatások Szövetségi Felügyeletétől. Ezeket 2019. végéig kell megszerezniük, mivel az új jogszabályok várhatóan 2020. januárjában lépnek életbe.
Franciaországban a rendelet kötelező regisztrációt ír elő a kripto-szolgáltatóknak, míg Nagy-Britannia is ki akarja terjeszteni pénzmosás ellenes szabályait.
Ciprus értékpapír- és tőzsde felügyeleti bizottsága szintén azt javasolta, hogy a pénzmosás ellenes szabályokat terjesszék ki a kriptopénzekkel kapcsolatos tevékenységekre is, illetve, hogy bővítsék a jelenleg a törvény hatálya alá eső tevékenységek körét.
A fent felsorolt törekvések jelentősen túlmutatnak a 2018. júliusában hatályba lépett, az EU-s pénzmosás ellenes irányelven. Ez jogi keretet hozott létre az EU pénzügyi felügyelete számára a kriptovaluták szabályozása, valamint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának kockázatainak jobb mérséklése érdekében.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!