Spanyolország túl szigorú volt az adóelkerülőkkel
A meglehetősen népszerűtlen, 2013-as Modelo 720 rendelet értelmében a spanyol lakosoknak, beleértve az ott élő külföldi állampolgárokat is, kötelező bejelenteni az országon kívüli vagyontárgyaikat és befektetéseiket is, az éves jövedelem- és vagyonadón felül. Ennek elmulasztását keményen szankcionálják, hogy az embereket ösztönözzék a bevallásra. Az Európai Bíróság (EB) szerint túl keményen.
A rendelet értelmében az offshore eszközöket is kötelező bevallani. Miután már a korábbiakban is számos panasz érkezett a rendelettel kapcsolatban, ezért az Európai Bíróság felülvizsgálta a jogszerűségét, melynek nyomán 2015-ben kötelezettségszegési eljárást indított Spanyolország ellen. Az ország viszont úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja ezt, ezért a Bíróság 2017-ben újabb figyelmeztetést adott ki, mi szerint a szabályozás túl szigorú.
Az EB mostani döntése szerint a szabályozás sérti a tőke szabad mozgásának európai elvét, ezért a szabályozást módosítani kell. Az EB úgy ítélte meg, hogy a szankciók aránytalanul magasak a belföldi vagyon- és jövedelemadó bevallások elmulasztásáért kiszabott büntetésekhez képest; a bírságok sok esetben meghaladták a szóban forgó eszközök értékének 100 százalékát. Az EB szerint az is problémás, hogy a Modelo 720-ból származó adókötelezettségek nem évülnek el.
A módosítás értelmében arányosabb bírságokra és négy éves elévülési periódus bevezetésére lehet számítani. Fontos megjegyezni, hogy a Modelo 720 önmagában nem adóbevallás, hanem a vagyonra vonatkozó információk bejelentésének kötelezettsége. Az érintetteknek az alábbi, Spanyolországon kívüli eszközökről kell nyilatkozniuk, de csak akkor, ha az eszközök összértéke meghaladja az 50 000 eurót: pénzintézeteknél vezetett számlák, befektetések és ingatlanok.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!