Román adóamnesztia: ki nyer ma?
Adóamnesztiát hirdetett augusztus elején a román kormány. Az egymillió lejnél nagyobb tartozások visszafizetését különböző könnyítésekkel ösztönzik, az ennél kisebb összegű hátralékoknál pedig elengedik a büntetőkamatokat, amennyiben 2019. november 30-ig törlesztik az adósságot. Az intézkedés cégekre és magánszemélyekre egyaránt érvényes ugyan, de nyertesei egyértelműen a nagy állami vállalatok lehetnek.
A nagy, egymillió lejnél nagyobb adótartozást felhalmozó adósok esetében mód nyílt arra, hogy átütemezési tervet nyújtsanak be az adóhatósághoz. Ennek keretei között adóhátralékukat értékpapírokká alakíthatják, vagy tartozásuk fejében átruházhatják ingatlanuk tulajdonjogát is. A tartozást legfeljebb tíz évre lehet átütemezni. Cserébe a román adóhatóság bizonyos feltételek teljesülése esetén elengedheti az adósság 30-50 százalékát. Az egyik ilyen feltétel, hogy az adós december 15-ig befizesse az idei adóit. Azután pedig az átütemezés első évében is maradéktalanul tegyen eleget adófizetési kötelezettségének, a második évtől pedig már a hátralékát is kezdje el törleszteni. A tartozásuk 30-50 százalékától azok szabadulhatnak meg, akik még 2019-ben befizetik felhalmozott adósságuk 5-15 százalékát.
A döntés 312 ezer adóalanyt érint, ők összesen 33,72 milliárd lejjel tartoznak a román államkasszának. Romániában 2015-ben már volt egy adóamnesztia, akkor is a büntetőkamatok elengedésével próbálták tartozásuk rendezésére ösztönözni az adósokat. A döntés akkor is és most is komoly vitát váltott ki. A lépés ellenzői szerint ugyanis az államnak megvannak az eszközei a kintlévőségek behajtására. Zárolhatják az adósok számláit, lefoglalhatják az ingatlanvagyont. A döntés hátterében így inkább az állhat, hogy a román kormány mentőövet dob az eladósodott állami vállalatoknak, amelyek tartozása leginkább késedelmi és büntetőkamatokból áll össze. Ha ezeket eltörlik, már könnyebben lehet privatizálni az adósságtól megszabaduló cégeket.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!