Négyből egy szupergazdag gyanús a Morgan Stanleynél
A Wall Street Journal információi alapján a Morgan Stanley ügyfeleinek jelentős része magas kockázatú kategóriába tartozik pénzmosás szempontjából. A pénzintézet ellenőrzési rendszere is kívánni valót hagy maga után, amivel ők is tisztában vannak.
Súlyos hiányosságokat tárt fel a Morgan Stanley befektetési bank vagyonkezelési részlegének működésében egy friss vizsgálat. Az alkalmazottakkal készített interjúk és belső dokumentumok alapján úgy tűnik, a bank nem megfelelően világította át gazdag ügyfeleit, így nem derült ki a vagyonuk eredete.
Egy több mint 46 500 ügyfelet érintő belső jelentés szerint a Morgan Stanley nemzetközi vagyonkezelési számláinak 24 százalékát a bank maga is magas kockázatúnak minősítette pénzmosás szempontjából. A dokumentumban a pénzintézet elismerte, hogy az AML ellenőrzési rendszere nem elég hatékony és az átvilágítási eljárások nem elégségesek ahhoz, hogy feltárják a visszaéléseket.
Az ENSZ becslése szerint évente mintegy 2 milliárd dollárnyi illegális pénzt moshatnak tisztára, ami a globális GDP 2-5 százalékát teszi ki. Európában különösen aggasztó a helyzet, annak ellenére, hogy az EU egyre szigorúbb pénzmosás ellenes szabályokat vetett be. A Moody’s adatai szerint 2018 és 2023 között 25 százalékkal nőttek a pénzmosásos esetek Európában, ami jelentősen meghaladja a 8 százalékos globális növekedést. Az Egyesült Királyság, Olaszország és Oroszország a legérintettebbek.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!