Pénzmosás elleni intézkedések lassulnak az EU-ban a tényleges tulajdonosokkal szemben
A Global Witness jelentése szerint a legtöbb európai uniós tagállam nem teljesítette a nemzetközi pénzmosás és a terrorizmus finanszírozás ellenes törvény (AML) átültetésére vonatkozó vállalásokat. Az AML rendelkezés a pénzügyi átláthatóságot célozza és a tagállamoknak január 10-ig kellett volna bevezetni a vonatkozó intézkedéseket.
Annak ellenére, hogy több mint két évük volt eleget tenni a követelményeknek, a 27 EU tagállamból mindössze öt állította fel a bárki számára hozzáférhető, a vállalati pénzügyek átláthatóságát szavatoló nyilvántartásokat. Ezt az 5. pénzmosás elleni európai irányelv alapján január 10-ig kellett volna megtenniük a tagállamoknak, de csak Bulgária, Dánia, Lettország, Luxemburg és Szlovénia valósította ezt meg. Ezek közül az országok közül három – Dánia, Lettország és Luxemburg – a közelmúltban éppen pénzmosási vagy adóelkerülési botrányok miatt került reflektorfénybe.
„Úgy tűnik, hogy a botrányok és az állami nyomás nagy szerepet játszott abban, hogy az érintett országok gyorsabban átláthatóvá tegyék az ügyleteiket” írják a jelentésben. Az Európai Uniós AML irányelv a 2016-os Panama Papers-re adott válasz, ahol is a Nemzetközi Nyomozó Újságírók Konzorciuma tárt fel számos pénzmosási, adóelkerülési és offshore ügyletet.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!