OECD: Tavaly 20-25 százalékkal csökkent az offshore számlákon lévő pénz mennyisége
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) arról számolt be, hogy az offshore számlákon rejtegetett pénzmennyiség csökkentésére irányuló úgynevezett automatikus információ-megosztás komoly eredményekkel járt.
A programot a banki információk nemzetközi megosztására indította a szervezet. A cél az offshore számlákkal végrehajtott adóelkerülések és csalások felszámolása. Az OECD számításai szerint az elmúlt évtizedben nagyjából százmilliárd eurót sikerült visszaszereznie az államkasszáknak. Az OECD adópolitikai központjának igazgatója, Pascal Saint-Amans szerint a ma már automatizált program kiválóan működik.
Jelenleg több mint száz ország vesz részt az automatikus információ-megosztásban. Ebben benne van az összes fejlett állam, a G20-ak, a fejlődő államok, és azok az országok, amelyekben korábban érvényben volt a banktitok. Mivel Afrika és Ázsia legkevésbé fejlett országaiban senki nem akarja elrejteni a pénzét, ezért nem beszélhetünk 200 országról, tette hozzá a szakértő. További pozitívum, hogy az összes olyan ország csatlakozott, ahol jellemző a rejtett vagyonokkal történő visszaélés.
További előremutató adat, hogy míg 2008-ban mindössze negyven szerződés létezett a világ országai között az adózási információk megosztásáról, ma már majdnem ötezer ilyen van. Az OECD szerint az erőfeszítéseknek hála húsz-huszonöt százalékkal csökkent az offshore számlákon rejtegetett pénzmennyiség a világban.
Az TransparencyHYPERLINK „https://transparency.hu/antikorrupcios-kisokosok/automatikus-informaciocsere/” International definíciója szerint az automatikus Információcsere (Automatic Information Exchange – AIE) azt jelenti, hogy két vagy több állam adóhatóságai automatikusan és rendszeresen pénzügyi információkat osztanak meg egymással, vagyonnal kapcsolatos témákban. Ebben a rendszerben az információt általában abban az országban rögzítik, ahol az adóköteles tevékenység folyamatban van, vagy ahol a vagyon található, és külön hivatalos kérelem nélkül megosztják azzal az országgal, ahol ezekkel kapcsolatban adót fizetnek. A rendszernek a részes államok közötti kétoldali vagy többoldali megállapodásokkal biztosítanak hivatalos keretet.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!