Nemzetközi adózás a korona idején: receptre felírt gazdasági felépülés 1.
Nem túlzás azt állítani, hogy a koronavírus-járvány nem csak emberek százezreit, hanem a globális gazdaságot is lélegeztetőgépre kényszerítette. Április végén, május elején jött el az a pont, amikor a nemzetállamok elkezdtek azon gondolkodni, hogy miképpen élesszék újra szépen lassan, a korlátozások óvatos feloldásával a gazdaságukat.
A nemzeti szintű újraindulás mellett fontos bizonyos globális vonatkozásokat is szem előtt tartani. Az OECD most egy ezekkel kapcsolatos ajánlást fogalmazott meg. A szervezet körülbelül egy évtizede azon ügyködik, hogy a nemzetközi adórendszer hiányosságait foltozgassa, ami mára konkrét javaslatcsomagot alkot, ilyen többek között a nagyvállalatokat érintő digitális adóra vonatkozó javaslatuk. Jelenleg nincs egységes szabályozás az ügyben, és néhány európai ország már bevezette a saját, külön bejáratú digitális adóját. Az OECD azt szorgalmazza, hogy a digitális adó legyen egységes.
A COVID-19 járvány miatt azonban mások lettek a prioritások. A szakemberek véleménye szerint az lenne az ésszerű, ha az OECD felfüggesztené a digitális adózással kapcsolatos tevékenységét legalább addig, amíg két egymást követő éven keresztül újra 2% körüli lesz a globális növekedés az Világbank és az IMF szerint is. A digitális adónak csak stabil növekedés mellett van létjogosultsága. Az, hogy már több ország bevezette az adót azért problémás, mert kereskedelmi háborút generálhat, hiszen a megadóztatott nagyvállalatok áttehetik a székhelyüket olyan országba, ahol még nincs ilyen adó, így megfontolandó lenne az is, hogy mindenki függessze fel az adót.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!