Itt a montenegrói aranyútlevél!
Montenegró elindította „aranyútlevél” programját, melynek értelmében a következő három évben 2000 külföldi kaphat állampolgárságot befektetésért cserébe. A cél itt is – mint mindenhol, ahol ilyen, vagy hasonló program létezik-, a gazdaság felpörgetése.
Egy montenegrói útlevél nem rossz befektetés. A Passport Index szerint a montenegrói a világ 27. legértékesebb útlevele, 117 országba lehet vele vízummentesen utazni. A kormány közleménye szerint a jelölteknek az alábbiakat kell vállalnia: 100 ezer eurós támogatás az elmaradott, szegény közösségnek, illetve vagy 250 ezer eurót kell fejlesztési céllal befektetni az ország északi és középső térségében, vagy 450 ezer eurót a fővárosban, Podgoricában, vagy a tengerpart mentén. A bejelentéssel egy időben írták ki azt a tendert is, amelyben a jelöltek kötelező átvilágítását végző ügynökséget keresik.
Az EU szerint ugyanakkor az aranyvízum a bűn melegágya, ami azért is érdekes, mert az EU-s országok közül jelenleg 13 kínál aranyvízum programot. Az uniós parlament már 2014 januárjában elítélte az egyes tagállamokban működő aranyvízum-programokat, amelyek közvetve vagy közvetlenül uniós állampolgárságot árulnak nem uniós személyek számára. Ennek folyományként az EP képviselők egy csoportja tavaly májusban elég egyértelműen bírálta a számos európai országban (köztünk hazánkban is) működő programokat.
Az EP képviselők egy része szerint a befektetésért cserébe uniós állampolgárságot vagy letelepedési engedélyt biztosító tagországi vízumrendszerek a korrupció melegágyának tekinthetőek. Az ellenzők szerint ezek a programok kiskaput nyitnak a pénzmosás és az adóelkerülés felé, és veszélyeztetik a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetet. Sokan úgy gondolják, hogy a rendszer ellentétes az unió értékeivel. A képviselők nagyobb átláthatóságot és szigorúbb ellenőrzést sürgetnek.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!