Hol mossák tisztára a legtöbb pénzt?
Ha pénzmosásról van szó, egyből a „klasszikus” offshore helyszínekre gondolunk, pedig a világ vezető gazdasági nagyhatalmai is nyakig benne vannak a piszkos ügyletekben. Az Egyesült Államokban és a többi G7 országban a külföldiek a pénzüket ingatlanokba forgatják. Az így átmosott pénz becsült értéke a hét országban 750-2000 milliárd dollár volt 2020-ban.
A Global Financial Integrity (GFI) jelentése szerint különböző üzleti körök legalább 2,3 milliárd dollárnyi pénz mostak tisztára az elmúlt öt évben azzal, hogy amerikai ingatlanokat vásároltak. A GFI célja egyébként a pénzmosás gyanús esetek nyomon követése és felderítése. A szervezet hangsúlyozza: a 2,3 milliárd dolláros, az első hallásra nagyon szerénynek tűnő összeg csak a nyilvánosságra került esetekből jött össze, szinte biztos, hogy ennél nagyságrendekkel magasabb a valós összeg.
A GFI becslése alapján a G7 országaiban csak tavaly legalább 750 milliárd dollárt mostak tisztára ingatlanokon keresztül, de a valós összeg inkább a 2000 milliárd dollárhoz közelít. A jelentésben részletesen le is írják, hogy az említett országokban milyen útvesztőkben tűnik el a sok pénz és milyen szerepe van ebben az ingatlanoknak és az ingatlanokhoz kötődő gazdasági szereplőknek. Amerikán kívül a brit, a kanadai, a japán és a német piacot részesítik előnyben a csalók.
Joe Biden, amerikai elnök hónapokkal ezelőtt kiadta a Nemzetbiztonsági Memorandumot, amely kimondja, hogy az intézményesített korrupció, mint például a pénzmosás, nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Biden állítása szerint az amerikai kormányzat mindent megtesz annak érdekében, hogy megnehezítse a csalók dolgát. Az elnök többek között a lopott pénzeket őrző számlák befagyasztását, a jogtalanul eltulajdonított vagyonok visszajuttatását ígérte.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!