Külföldre menekülnek a szupergazdag britek?
A brit Munkáspárt tervei között szerepel az átörökíteni kívánt offshore vagyonok adómentességének eltörlésére. Mivel a párt történelmi győzelmet aratott parlamenti választásokon, a terv valósággá válhat.
A Keir Starmer vezette Munkáspárt arra szólította fel Nagy-Britannia leggazdagabb embereit, hogy támogassák az iskolákra, a jóléti ellátásokra, az energiareformra és a nemzeti egészségügyi szolgálatra összpontosító programokat. Teszik ezt azért, mert közel 70 ezerre becsülik azoknak a számát, akik a tengerentúlon keresett vagyonuk után egyáltalán nem, vagy csak minimális adót fizetnek az Egyesült-Királyságban.
A Munkáspárt még áprilisban tette közzé a külföldön szerzett jövedelmek után járó kedvezmények eltörlésére és a brit örökösödési adórendszer kiterjesztésére vonatkozó javaslatát. Az új szabályozás a vagyonkezelői alapokban tartott külföldi tulajdont is megadóztatná. A szakemberek szerint a változtatás összesen évi 21 milliárd font bevételt hozna az államkasszának. A javaslat ellenzői szerint az új szabályozás inkább árt a brit gazdaságnak, mert elriaszthatja a befektetőket, ami az adóbevételek csökkenését okozná. Elemzők szerint adóemelés mindenképpen lesz, ám a Munkáspárt ígérete szerint a jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot nem fogják megemelni.
A Munkáspárt a kifejezetten magas, 40 százalékos örökösödési adót olyan vagyontárgyak esetén is kifizettetné, amelyeket évtizedekkel ezelőtt szereztek. Nem lenne meglepő, ha az érintettek olyan alacsonyabb adózású országokba tennék át a székhelyüket, mint Spanyolország, Olaszország, Svájc, Dubaj vagy Szingapúr. Az Egyesült Arab Emírségekben, Szingapúrban és a legtöbb svájci kantonban például egyáltalán nincs örökösödési adó.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!