Fizessen több adót az Amazon!
Komoly, 15 országra kiterjedő, összehangolt tiltakozóakció zajlott 2020 végén az Amazon internetes kereskedőcég ellen. A tiltakozóknak elege van abból, hogy az Amazon fittyet hány a dolgozói jogokra és a fenntarthatóságra és minden követ megmozgat, hogy elkerülje az adófizetést.
Call-centeresek, informatikusok, érdekvédelmi szervezetek és szakszervezetek fogtak össze világszerte, hogy rákényszerítsék az Amazont üzleti gyakorlatának megváltoztatására. Brazília, Mexikó, az USA, Nagy-Britannia, Spanyolország, Franciaország, Németország, Belgium, Luxemburg, Lengyelország, India, Banglades, a Fülöp-szigetek és Ausztrália mellett több mint 50 szervezet csatlakozott az akcióhoz.
Ráadásul nem ez az első eset, hogy gigavállalalat módszerei ellen tiltakoznak. A munkakörülmények, a megfelelő védőfelszerelések hiánya és a dolgozók folyamatos megfélemlítése és megfigyelése visszatérő probléma. Az ellenszenvet tovább fokozza, hogy a vírushelyzet miatt gigantikusat növekedett a vállalat; a COVID-19 járvány idején az Amazon egybillió dolláros forgalmú vállalattá vált, vezérigazgatójának, Jeff Bezosnak a személyes vagyona pedig elérte a 200 milliárd dollárt.
A cég az adóelkerülés tekintetében is a világ élvonalába tartozik. Az Amazon központi telephelyén, az USA-ban tavaly mindössze 1,2 százalékos tényleges adóterhet viselt, az azt megelőző két évben pedig egyáltalán nem is adózott. Ezt azért teheti meg, mert a jelenlegi szabályozói környezet lehetővé teszi, hogy ne ott fizessen adót, ahol a szolgáltatásait nyújtja, hanem a kedvezőbb adózású országokban. Ez az a gyakorlat, aminek az EU és az OECD is véget akar vetni a globális digitális adó bevezetésével. Ugyanis nem csak az Amazon, hanem a többi tech óriás, a Facebook, a Google és az Apple is előszeretettel él az adóelkerülés ezen formájával.
A mostani összehangolt tiltakozássorozat kétségtelenül egy újabb szintet jelent az adóelkerülés elleni küzdelemben.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!