Egyre több a milliárdos magyar vállalkozás
Egy friss felmérés szerint nem kevesebb, mint nyolc éve meredeken csökken a külföldi érdekeltségű cégek aránya Magyarországon. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy kevesebb a külföldi befektető, hanem azt, hogy egyre több magyar kézben lévő vállalkozás lép át a milliárdos árbevételt. A magas bevételű vállalkozások közel egyharmada továbbra is offshore-tulajdonban van Magyarországon.
A nemzetközi érdekeltségű, 1 milliárd árbevételt meghaladó vállalkozások aránya több mint 10 százalékot csökkent 2013 óta. Míg pár éve még a vállalkozások 41 százaléka volt külföldi érdekeltségű, mára ez 31 százalékra mérséklődött, ami nemzetközi viszonylatban még mindig magas. A felmérés szerint jelenleg 7360 tisztán hazai érdekeltségű és 3271 külföldi érdekeltségű társas vállalkozás működik ebben a szegmensben. Az eredmények azt is tükrözik, hogy a külföldi cégek lassabban növekednek, mint a magyarok. A magyar hátterű vállalkozások közül évről évre több száz új vállalkozás lépi át a milliárdos árbevételi küszöböt, így növekedett a számuk 8 év alatt 3900-ról 7300-ra. A külföldiek esetében az arány sokkal gyengébb, itt 2700-ról 3300-ra változott.
A milliárdos cégekhez hasonló tendencia figyelhető meg az alacsonyabb árbevételű vállalkozások esetén is. Nyolc év alatt 18 százalékról 12 százalékra csökkent a külföldi cégek aránya a 100 millió forint feletti árbevételt elérő cégek körében. Ami a cégek számát illeti, a külföldi stagnált, míg a hazai érdekeltségű cégek száma 35 ezerről 62 ezerre növekedett, tehát majdnem megduplázódott.
És melyik ország polgárai vállalkoznak a leginkább Magyarországon? Idén, nem kis meglepetésre, Ukrajna áll a lista élén 4087 vállalkozással, megelőzve az eddigi első helyezett Németországot és második Ausztriát. A toplistán fellelhető természetesen néhány „klasszikus” offshore ország is, de számuk csökkenőben van, csak úgy, mint a nyugat-európai országoké.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!