Dubaji munkavégzés: Adóegyezmény nélkül ráfizethetünk!
Az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) országai, azon belül is az Emírségek, egyre népszerűbb a külföldi munkavállalók körében. A szakértő szerint azonban nem árt az óvatosság, és munkavállalás előtt érdemes tájékozódni, hogy az anyaország és a fogadó ország között van-e élő, a kettős adózást kizáró adómegállapodás.
Mark Schofield, a PwC közel-keleti régió adóügyekért felelős partnere szerint ráfázhatunk, ha az úgy vállalunk az Emírségekben munkát, hogy figyelmen kívül hagyjuk az anyaország adószabályait. Az életben két dolog a biztos; a halál és az adó. Ez alól most már az Öböl-országok sem kivételek, hiszen 2018-ban a hat GCC ország megegyezett az áfa bevezetéséről. Az adó mértéke az Emírségekben jelenleg 5%, míg Szaúd-Arábia a koronavírus gazdasági hatásaira hivatkozva tavaly 15%-ra emelte az áfa mértékét. Omán viszont már kétszer elhalasztotta a bevezetést, de idén sort fognak rá keríteni. Utóbbi egyébként 2022-től a gazdagokat különadóval is sújtaná, a covid-19 miatti alacsony olajárakra hivatkozva.
A térség a külföldi munkavállalók, vagyis az expatok egyre vonzóbb célpontja, annál is inkább, mert az országok fokozatosan engednek a szigorból, így egyre „lazább” feltételekkel lehet arrafelé vállalkozni. Schofield szerint viszont nem árt alaposan tájékozódni. Az Egyesült Királyság és az Emírségek között például van adóegyezmény, így a kettős adózás elkerülhető, de Dániával például nincs, így abban az esetben már nem ilyen kedvezőek a feltételek. Magyarországgal kötött adóegyezményt az Egyesült Arab Emírségek, így a Dubajban szerencsét próbáló magyaroknak nem kell aggódniuk.
Ráadásul Schofield szerint a teljes karbonsemlegességet, vagyis a sokat emelgetett „net zerot” a Közel-Keleten lehetetlen lesz megvalósítani, tekintve, hogy a nem megújuló energiaforrások adják a térség bevételének legnagyobb részét. Pedig a globális tendencia pont abba az irányba mutat, hogy az olaj és a gáz helyett alternatív, fenntartható megoldásokat keresnek világszerte. A szakember szerint a koronavírus miatt bevezetett mentőcsomagokat csakis megnövekedett adóterhekkel lehet csak kompenzálni. Ezekkel pedig mindenkinek számolnia kell, aki a Közel-Keleten kíván a jövőben élni és dolgozni.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!