Bekeményít az EU a kriptovalutáknál
Nemrégiben jelentette be az Európai Bizottság, hogy jöhet a tízezer eurós uniós készpénzfizetési limit, de úgy tűnik, hogy ez EU most tényleg bekeményít és felveszi a kesztyűt a pénzmosás ellen. A továbbra is valamelyest szabályozatlan környezetben működő kriptovaluták kapcsán is léptek.
Egy friss tervezet szerint a bitcoint vagy más kriptovalutákat átutaló vállalatoknak gyűjteniük kell a küldő és a címzett adatait. A lépéssel az ágazat szabályozását szigorítanák. Mint ismeretes, a kriptopénzekkel történő tranzakciók sok esetben követhetetlenek, így a bűnözők előszeretettel használják a módszert pénzük tisztára mosására.
A javasolt jogszabály az úgynevezett utazási szabályt alkalmazná a kripto tranzakciókra, hogy nyomon követhetővé tegye azokat. A szabály, amely egyébként a kormányközi megfigyelő szervezet, a Pénzügyi Akció Munkacsoport (FATF) egyik ajánlása, az átutalásokra is vonatkozna. A módosítások biztosítják a kriptovaluta-utalások, például a bitcoin teljes nyomonkövethetőségét, és lehetővé teszik a pénzmosásra vagy a terrorizmus finanszírozására való esetleges felhasználásuk megelőzését és felderítését.
A tranzakciók esetén kötelező lesz feltüntetni az ügyfél nevét, címét, születési dátumát és számlaszámát, valami a kriptovalutát átvevő személy nevét is. A címzett szolgáltatójának is ellenőriznie kell, hogy a szükséges információk hiánytalanul megvannak -e. Az EU pénzmosás elleni szabályai alapján az anonim bankszámlák biztosítása már most is tilos. Ezt a szabályt kiterjesztik az anonim kriptovaluta-tárcákra is.
A javaslatok célja, hogy megtalálják a megfelelő egyensúlyt a fenyegetések kezelése és a nemzetközi előírásoknak való megfelelés között, ugyanakkor ne rójanak túlzott szabályozási terheket az ágazatra. A Bizottság szerint a javaslatok harmonizált jogi keretrendszert teremtenek, amely segíteni fogja az uniós kriptoeszköz-piac fejlődését. Ahhoz, hogy a javaslatból szabály legyen, a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek is zöld utat kell adnia. Ismerve az EU döntéshozatal „gyorsaságát”, két év is eltelhet, mire jogerőre emelkedik.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!