Az offshore feketelista frissítve
Még október elején frissítették az uniós pénzügyminiszterek az EU offshore listáját. Ennek értelmében három egzotikus offshore ország lekerült a szégyenpadról. Mostantól a Seychelle-szigetek, Anguilla, valamint a Dominikai Közösség is adózási szempontból együttműködő országnak minősül.
A döntés indoklása szerint a felsorolt országok kézzelfogható erőfeszítéseket tettek az adórendszerük átláthatóbbá tétele érdekében és a közösen kitűzött határidő előtt sikeresen végrehajtották azokat az offshore reformokat, amelyek az EU szerint a jó adóügyi kormányzás feltételei.
A listán jelenleg Vanuatu, Szamoa, az Egyesült Államok fennhatósága alatt álló Amerikai Szamoa, Trinidad és Tobago, Palau, Panama, Guam, Fidzsi-szigetek, valamint a Virgin-szigetek szerepel, mint offshore helyszínek. Ezek a joghatóságok nem hajtották végre azokat az adóreformokat, amelyekre kötelezettséget vállaltak, nem folytatnak konstruktív párbeszédet az EU-val az adóügyi irányításról, vagy nem teljesítették határidőre a vállalásaikat, amelyekkel az EU-s offshore kritériumrendszernek meg kívánnak felelni.
Vannak olyan országok is, amik még nem teljesítettek a feltételeket, de elkötelezettek abban, hogy az EU offshore elvárásainak megfeleljenek. Ebbe a körbe Costa Rica, Hongkong, Malajzia, Észak-Macedónia, Katar és Uruguay tartozik. Ausztrália, Szváziföld és a Maldív-szigetek már korábban telesítette minden adóügyi kötelezettségét, ezért ezek az országok sem szerepelnek már a listán.
A testület legutóbb februárban vizsgálta felül az offshore feketelistát. Ekkor Törökországnak jelezték, hogy az adózási gyakorlatuk aggodalomra ad okot, mert az automatikus információcsere nem valósul meg a 27 uniós tagállammal. A hírek szerint bár történt előrelépés, további intézkedésekre lesz szükség.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!