Hogyan alakítja át az új EU-s pénzmosás elleni rendelet a magyar cégek működését?

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem globális prioritás így az Európai Unió is folyamatosan szigorítja szabályozását. Ennek legújabb, jelentős lépése a 2024/1624 számú pénzmosás elleni rendelet (AMLR), amelynek bevezetése 2027. július 10-től kötelező lesz a tagállamoknak.

Az új szabályozás középpontjában a tényleges tulajdonosok (UBO – Ultimate Beneficial Owner) azonosításának és ellenőrzésének átfogó reformja áll, ami komoly kihívások és változások elé állítja a magyar vállalkozásokat.

A jelenlegi magyar szabályozás is tartalmaz rendelkezéseket a tényleges tulajdonosok azonosítására, azonban az új EU-s rendelet egy harmonizált, magasabb szintű megközelítést vezet be. A cél egy átláthatóbb és egységesebb rendszer megteremtése az EU egész területén. Ezzel a lépéssel szeretnék megnehezíteni a bűnözők dolgát, akiknek most lehetősége van a pénzmosást és a jogellenes vagyont elrejteni a komplex vállalati struktúrák mögött.

Az AMLR egyik legfontosabb eleme a központi, uniós szintű tényleges tulajdonosi nyilvántartás létrehozása. Ez a rendszer összekapcsolja a tagállami nyilvántartásokat, jelentősen megkönnyítve a hatóságok számára a tényleges tulajdonosok azonosítását és nyomon követését, határokon átnyúlóan is.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy szigorúbb azonosítási és ellenőrzési kötelezettségekre kell számítani. A cégeknek sokkal részletesebb információkat kell majd szolgáltatniuk tényleges tulajdonosaikról, beleértve a tulajdonosi és irányítási láncolat feltárását. Az adatok pontosságának és naprakészségének biztosítása kiemelt fontosságúvá válik.

Ezen felül közvetlen hozzáférést kell biztosítani a nyilvántartásokhoz. A hatóságok mellett a rendelet bizonyos esetekben a szolgáltatók (pl. bankok, könyvelők, ügyvédek) és a közérdekű szervezetek számára is biztosíthatja a hozzáférést a tényleges tulajdonosi adatokhoz. Ez fokozottabb átláthatóságot és ellenőrzést eredményezhet.

Újdonság továbbá az is, hogy az is tényleges tulajdonossá válhat, aki eddig nem volt az. Az új szabályozás pontosabban definiálja a tényleges tulajdonos fogalmát, kiterjesztve azt a befolyásolási lehetőségek szélesebb körére. Ez azt jelentheti, hogy olyan személyek is tényleges tulajdonosnak minősülhetnek, akik korábban nem tartoztak ebbe a kategóriába.

A rendeletnek köszönhetően fokozott felelősségvállalás lesz szükséges. A cégek és azok vezetői fokozott felelősséget viselnek a tényleges tulajdonosi adatok helyességéért és a bejelentési kötelezettségek teljesítéséért. A hiányos vagy hamis adatszolgáltatás szigorú szankciókat vonhat maga után.

Az ügyfelek az adminisztratív terhek növekedésére is számíthatnak. Az új szabályozás várhatóan megnöveli a cégek adminisztratív terheit, különösen az alapításkor és a tulajdonosi struktúra változásakor. A részletesebb adatszolgáltatás és a folyamatos aktualizálás időigényes lehet. Arról ugyanakkor sajnos kevés szó esik, hogy egy-egy ilyen új, kibővített elvárás milyen anyagi terhet ró a vállalkozásokra.

A központi uniós nyilvántartás különösen nagy hatással lehet a külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező magyar cégekre is, mivel a tulajdonosi láncolat átláthatósága nemzetközi szinten is javulni fog.

Az AMLR miatt a belső eljárások felülvizsgálatára is szükség lesz. A magyar cégeknek fel kell készülniük az új szabályozásra belső eljárásaik felülvizsgálatával és kiigazításával. Ez magában foglalhatja az ügyfélátvilágítási (KYC) folyamatok szigorítását és a tényleges tulajdonosok azonosítására vonatkozó protokollok frissítését.

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Virágzó aranyvízum biznisz

A koronavírus nem csak a mindennapjaikat, hanem az aranyvízumprogramokat is átalakította. A szupergazdagok most olyan útlevelet vásárolnának, ami vírus-szempontból biztonságos országba szól. Az utazási korlátozások enyhülésével pedig tovább pöröghet az…

Bővebben >>>