Megéri adóparadicsomba költözni?

 

Az adómentes országok, más néven adóparadicsomok, olyan országok, ahol nem kell személyi jövedelemadót fizetni, illetve a társasági adó mértéke is minimális.

Az ilyen országokat két csoportba oszthatjuk; az úgynevezett „olajországok” és a pénzügyi menedékországok, illetve van néhány kakukktojás is. Az olajországok jelentős olaj- és/vagy gázkészletekkel rendelkeznek, így a természeti erőforrásokból származó bevételek elegendőek az állami kiadások fedezésére, ezért nem érzik szükségét az adó kivetésének.

A pénzügyi menedékországok közé tartoznak a „klasszikus” adóparadicsomok, tehát pl. a Karib-térség és a Csendes-óceán egzotikus szigetei, amelyek az alacsony vagy nulla adókulcsokkal vonzzák a gazdagokat és a multinacionális vállalatokat. Ezeknek az országoknak a gazdaságát elsősorban a banki szolgáltatások és a befektetések tartják fenn.

Az adómentes élet első blikkre mindenkinek vonzónak tűnhet, hiszen több pénz marad a zsebünkben. Ha megfordult a fejünkben az, hogy egy ilyen országba költözünk, akkor érdemes először tájékozódni az egyéb költségekről, mert a legtöbb adóparadicsomban drága lehet az élet. A lakhatás, az élelmiszer ára az egekben van, és az adómentességért cserébe kevesebb ingyenes vagy megfizethető állami szolgáltatás jár, például az egészségügy is erősen zsebbenyúlós. A munkalehetőségeknek is járjunk utána, illetve tartsuk szem előtt, hogy a könnyű letelepedés, vagy állampolgársághoz jutás nem mindenki esetében egyszerű.

Nézzük a leghíresebb olajországokat: Bahrein, a Perzsa-öböl egyik leggazdagabb miniállama, ahol az olajbevételek fedezik az állami kiadásokat. Egyesült Arab Emírségek; Dubaj és Abu-Dzabi is ide tartozik, ahol a jövedelemadó helyett a turizmus és az olaj biztosítja a gazdasági stabilitást. Katar, az Öböl egyik leggazdagabb állama, ahol az olaj- és gázbevételek fedezik a költségeket. Kuvait, a világ egyik leggazdagabb országa, ahol az olajipar miatt nincs szükség személyi jövedelemadóra. Omán, az Öböl egyik stabil gazdasága, ahol az olajból származó bevételek helyettesítik az adókat. Szaúd-Arábia, az olajhatalom, amely állami bevételeit teljes mértékben a kőolajból fedezi.

Antigua és Barbuda, egy karibi paradicsom, amely a turizmusból és pénzügyi szolgáltatásokból él. Anguilla, egy brit tengerentúli terület, amely nemcsak az adómentességgel, hanem extra banki titoktartási kötelezettséggel is vonzza a gazdagokat. Bahama-szigetek, a karibi térség egyik legismertebb adóparadicsoma. Bermuda, az Atlanti-óceán egyik pénzügyi központja, ahol nulla a jövedelemadó. A Brit Virgin-szigetek az offshore cégek egyik legnépszerűbb székhelye. Kajmán-szigetek, a világ egyik legismertebb offshore pénzügyi központja, ahol nemcsak jövedelemadó, hanem társasági adó sincs. Saint Barthélemy egy francia tengerentúli terület a Karib-térségben, amely adóparadicsomként is ismert. Saint Kitts és Nevis egy karibi szigetország, amely gazdagokat és befektetőket vonz alacsony adókkal és gyors állampolgársági programjával. Turks- és Caicos-szigetek egy brit tengerentúli terület, amely főként a turizmusból és offshore pénzügyekből él. Vanuatu egy csendes-óceáni szigetország, amely alacsony adóival és offshore lehetőségeivel vonzza a cégeket és befektetőket. Végül itt van még Wallis és Futuna, egy francia tengerentúli terület a Csendes-óceánon, ahol a helyi lakosok nem fizetnek jövedelemadót.

Kakukktojásnak számít azonban néhány ország. Például Észak-Korea, ahol a kommunista rezsim hivatalosan nem alkalmaz személyi jövedelemadót. Vatikán az egyetlen olyan ország, ahol azért nincs jövedelemadó, mert az állam minden bevétele adományokból és befektetésekből származik. Monaco, a francia Riviéra mellett fekvő miniállam, amely a világ leggazdagabb embereit vonzza adómentes státuszával.

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Virágzó aranyvízum biznisz

A koronavírus nem csak a mindennapjaikat, hanem az aranyvízumprogramokat is átalakította. A szupergazdagok most olyan útlevelet vásárolnának, ami vírus-szempontból biztonságos országba szól. Az utazási korlátozások enyhülésével pedig tovább pöröghet az…

Bővebben >>>