31 ország írta alá az OECD BEPS Automatikus Adóügyi Információcsere Egyezményét
A különféle országokban tevékenykedő, multinacionális cégeknek ezentúl jelenteniük kell külföldi tevékenységükről ott, ahol a tényleges tulajdonos illetőséggel rendelkezik, tehát ahol az anyavállalat van. A nemrég elfogadott BEPS 13. akcióterv (Elszámoló árak Dokumentációja és Országonkénti Jelentéstételi Kötelezettség) alapján a cégeknek jelenteniük kell a csoport szinten kimutatható „bevételükről, nyereségükről, befizetett társasági adóról, tőkéről, az eredménytartalékról, alkalmazottak számáról és eszközeikről”.
Korábbi cikkeink a BEPS-ről:
– BEPS akciók: Az ellenőrzött külföldi társaságokra vonatkozó szabályok szigorítása (3. akcióterv)
Az akcióterv célja az, hogy rákényszerítsék a nemzetközi vállalatokat arra, hogy ott fizessenek adót, ahol ténylegesen a profitot termelik és ne tudják átcsatornázni a nyereségüket alacsonyabb adózású országokba. A nemzetközi adóegyezményekre alapozva az adóhatóságok csak teljes és automatikus adóügyi információcsere segítségével tudják magasabb, helyi adók kifizetésére kényszeríteni a
multinacionális cégeket (vagyis elérni azt, hogy a profit ott adózzon, ahol ténylegesen realizálják).
Angel Gurria, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára ünnepi beszédében elmondta, hogy „az országonkénti jelentéstételi kötelezettségnek
azonnali hatása lesz a nemzetközi adóügyi együttműködések fellendítésében, mert átláthatóbbá teszi a multinacionális cégek műveleteit”.
A BEPS 13. akciótervének bevezetését vállaló 31 ország:
Ausztrália, Ausztria, Belgium, Chile, Costa Rica, Cseh Köztársaság, Dánia, Dél-Afrika, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Japán, Lengyelország, Liechtenstein, Luxemburg, Malajzia, Németország, Nigéria, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia és Szlovénia.
Az országonkénti (Country-by-Country/CbC) jelentéstételi kötelezettség jelentős adminisztrációs kötelezettséget ró a nagyvállalatokra. Az általános gazdasági adatok mellett be kell jelenteniük a kapcsolt cégeket és azok tevékenységét (K+F, holding, beszerzés, gyártás, forgalmazás, támogatási tevékenység, finanszírozás, stb.) is.
Mivel a jogalkotók mindenképpen el akarták kerülni, hogy a nem érintett kis- és középvállalkozások vállára óriási, lehetőségeiket meghaladó számviteli jelentéstételi kötelezettséget rakjanak, ezért a BEPS S13. akcióterve csak az olyan cégekre vonatkozik, amelyek konszolidált bevétele elérte az előző évben a 750 millió eurót.
Hasznosnak találta a cikket?
Iratkozzon fel a hírlevelünkre!