Adóelkerülés miatt gigabírságot fizet az Apple

A gigacégek adóelkerülése és ügyeskedése évtizedes probléma. Az évek során sok esetben bírósági ügy lett az ilyen ügyekből, többek között az Amazon, a Google és az Apple is kapott már e miatt büntetést. Most újra az almás cégnek kell fizetnie, ráadásul egy régi, 2014 óta húzódó, már lezártnak hitt ügyben.

Az Apple európai székhelye Írországban van, ahol igen kedvező az adókörnyezet. Az Európai Bizottság már 2016-ban kiszabott a cégre egy 13 milliárd eurós büntetést; ennyi adóhátralékot halmoztak fel az évek során. Ezt azóta sem fizették ki, de most úgy tűnik, kénytelenek lesznek csengetni.

Írország kedvelt célpontja a technológiai cégeknek, de nemcsak a kedvező adózási feltételek miatt, hanem azért is, mert a kormány időnként különleges megállapodásokat köt a vállalatokkal. Az Apple 1980-ban költözött Írországba, és a helyi vezetés 1991 óta biztosít nekik speciális adókedvezményeket. Az Apple már 2003-ban is csak 1 százalék nyereségadót fizetett az államkasszába, de a cég terhei egészen 2014-ig folyamatosan csökkentek, így végül elérték a 0,005%-os adószintet, ami negatív csúcs.

Az Európai Bizottság szerint azok az adómegállapodások, amelyek egy cégnek olyan kedvezményeket biztosítanak, amik nem elérhetőek más cégek számára, tiltott finanszírozásnak minősülnek. Tény, hogy a kormány egyetlen másik vállalatnak sem adott lehetőséget arra, hogy a társasági adóját szinte a nullára redukálja.

A 2020-ban már lezárt ügyet most eljárási hibákra hivatkozva vették újra elő, és ezúttal a trösztellenes hatóság javára, tehát az Apple ellen döntött a bíróság. Az Európai Unió Bírósága úgy határozott, hogy fellebbezésnek helye nincs, így az Apple most már tényleg köteles befizetni az írek államkasszájába a 13 milliárd eurós összeget.

Korábbi bejegyzések

Vízumeljárás az Egyesült Arab Emírségekben

Helyi befektetői vízumot (Investor VISA) legegyszerűbben, akkor tudunk szerezni, ha céget alapítunk valamelyik szabadkereskedelmi zóna egyikében. Itt szerencsére lehetőség van, hogy 100%-ban külföldi tulajdonban legyen a társaságunk.

Bővebben >>>

Vizsgálat a holland ABN Amro Bank ellen

A feltételezések szerint a holland pénzintézet nem megfelelő gondossággal világította át az ügyfeleit és elmulasztotta a gyanús tranzakciók jelentését. A Deutsche Bankot pedig már meg is vádolták pénzmosással. A holland…

Bővebben >>>